لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

پایان باشکوه بازی های زمستانی المپیک ونکوور همراه با شوخ طبعی های کانادایی


مردم کانادا به خاطرروحیه شاد و شوخ طبعی های خود زبانزد خاص و عام هستند. این شوخ طبعی یکشنبه شب درطول اجرای مراسم پایانی بازی های زمستانی المپیک ونکوور به خوبی نمایان بود. از آنجایی که یکی از پایه های الکترونیکی مشعل المپیک باشکوهی که برای گشایش بازی های زمستانی المپیک درونکوور درنظرگرفته شده بود به علت نقص فنی ضمن اجرای این مراسم باز نشده بود، برگزارکنندگان، مراسم پایانی این بازی ها و المپیک زمستانی را با یک شوخی در این مورد آغاز کردند.

درنخستین صحنه مراسم پایانی المپیک زمستانی در ونکوور، یک هنرمند پانتومیم درحالی که لباس یک مکانیک را برتن داشت و ابزارکاری بزرگ تر از اندازه معمول به دست داشت به وسط استادیوم آمد و با حرکات مخصوص و به شوخی به تعمیر پایه های ناقص مشعل المپیک پرداخت.

در اینجا«کارولینا لومی دوآن» که ١٧ روز پیش درمراسم گشایش بازی های زمستانی قرار بود از طریق رساندن شعله آتش به این پایه ناقص مشعل المپیک را روشن کند و موفق نشده بود، شب گذشته یک بار دیگرپس از بازی پانتومیم تعمیر این پایه درحالی که یک مشعل کوچک به دست داشت برروی صحنه آمد و این بار با موفقیت مشعل المپیک را روشن کرد.

برنامه های هنری مراسم پایانی بازی های المپیک زمستانی در ونکوور کانادا سپس با قدردانی از میزبانان این مراسم ادامه یافت. بیش از ١٠٠٠ دختر و پسرجوان درحالی که تخته های مخصوص «اسکیت» بازی به دست داشتند به روی صحنه آمدند و ضمن انجام حرکاتی با این اسکیت ها که از جنس خاصی ساخته شده اند به ایجاد شکل های هندسی و سپس پرچم کاناد پرداختند. با خروج این گروه سفید پوش اسکیت به دست از صحنه نمایش، ورزشکاران به شکل گروه هایی با لباس ها و کلاه های رنگارنگ مختلف که اسامی کشورها برروی آن نقش بسته بود وارد محوطه استادیوم شدند.

پس از پایان رژه ورزشکاران، اجرای مراسم المپیک به میزبان آینده بازی های زمستانی، شهر «سوچی» در روسیه واگذار شد. در این بخش از برنامه، «ولری گرگیف» رهبر ارکستر روسی از شهر ونکوور به رهبری ارکستری که در وسط «میدان سرخ» شهر مسکو مستقر شده بود پرداخت. این موسیقی با رقص روی یخ گروهی ازامیدهای آینده المپیک در شهر«سوچی» همراه بود. محلی که بازی های زمستانی المپیک سال ٢٠١٤ در آنجا اجرا خواهد شد.

«جان فورلانگ» رئیس کمیته برگزاری بازی های زمستانی المپیک در ونکوور به هزاران تن از حاضران در استادیوم و میلیون ها تماشاگر تلویزیونی این برنامه گفت که درنتیجه برگزاری این بازی ها در یک شهر کانادایی، مردم این کشور خود را قدرتمند تراز همیشه می بینند، بیش از هر زمان دیگری به کانادا عشق می ورزند و احساس اتحاد بیشتری از گذشته نسبت به یکدیگر و دیگر مردم جهان دارند. جان فورلانگ به ویژه به کشور«گرجستان» و حادثه فاجعه آمیزمرگ یکی از ورزشکاران این کشور – نودار کوماریتاشویل – که درروز آغاز بازی های زمستانی جان خود را ازدست داد اشاره و دراین مورد ابراز تاسف شدید کرد.

ژاک روگ، رئیس کمیته جهانی المپیک از کشور بلژیک، بازی های زمستانی المپیک در ونکوور را یک واقعه ورزشی مهم و یک المپیک موفق خواند.

دربخش هنری مراسم اختتام بازی های زمستانی المپیک ونکوور، نیل یانگ یکی از چهره های اسطوره ای موسیقی راک اندرول که زاده کاناداست ترانه ای به نام «امیدوارم راهت طویل و پیروزمندانه باشد» را اجرا کرد.

هم زمان با خاموش کردن مشعل المپیک دو بازیگر کانادائی تبار سینمای جهان، مایکل جی فاکس و ویلیام شتنر(پیشتازان فضا) و هم چنین کمدین کانادایی سینما و تلویزیون آمریکا «کاترین اوهارا» ضمن ایراد سخنانی برنامه مخصوصی به نام «من هم کانادایی هستم» را اجرا کردند.

برنامه مراسم اختتامیه بازی های زمستانی المپیک امسال در ونکوور با اجرای برنامه های هنری توسط هنرمندان کانادایی تباری چون «مایکل بابل»، آلنیس موریست و گروه «اکستریم سول استایل» به پایان رسید. المپیک زمستانی بعدی در شهر «سوچی» و روز هفتم فوریه ٢٠١٤ آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG