لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۱

نَشت نفت در خليج مکزيک يادآور کشتی اِکسان وَلديز در آلاسکا در سال ۱۹۸۹ است


نَشت نفت در خليج مکزيک يادآور کشتی اِکسان وَلديز در آلاسکا در سال ۱۹۸۹ است
نَشت نفت در خليج مکزيک يادآور کشتی اِکسان وَلديز در آلاسکا در سال ۱۹۸۹ است

در حاليکه نشت نفت از چاه شرکت نفتی بريتانيا و سرايت و گسترش آن در آبهای خليج مکزيک سکنه و به ويژه کار ماهيگيران آن منطقه را مورد تهديد قرار داده است، برای ساکنان پرينس ويليام ساندِ آلاسکا اين رويداد يادآور داستان مشابهی است.

در بيست و چهارم ماه مارس ۱۹۸۹ نشتِ نفت از کشتی نفتکش وابسته به شرکت اِکسان وَلديز يازده ميليون گالون نفت را به داخل اقيانوس ريخت و ۱۵۰۰ مايل سواحل آلاسکا را آلوده کرد، صدها هزار نهنگ، سمور، فک و مرغهای دريايی را کشت. اگرچه نشت نفت پس از چند روز متوقف شد ولی صدمات جبران ناپذيری به محيط زيست و مردم آلاسکا وارد آمد.

شغل اصلی اکثر ساکنان مناطق ساحلی آلاسکا ماهی گيریِ نوعی از ماهی بنام شاه ماهی بود که داشتن جواز صيد آن دارايی ارزشمندی بشمار ميرفت. ظرف چند سال پس از نشت نفت از شمار شاه ماهيها بشدت کاسته شد و پس از ۲۱ سال هنوز تعداد آن ها به اندازه ای نرسيده است که بتوان صيد تجارتی کرد. اثر نشت نفت بر زندگی مردم هنوز در چهرۀ مردم منطقه پرينس ويليام ساندز آلاسکا ديده ميشود.

ده ها جزيره هنوز آلوده به نفت هستند اگرچه ممکن است از طريق هوا آلودگی منطقه به نفت مشاهده نشود ولی از نزديک و در چند سانتيمتری زير سطح آب و يا با تکانِ سخره های ساحلی، براحتی نمايان ميشوند.

«آر جه کوپچک» مدير آبادانی و توسعه پرينس ويليام ساندز ميگويد که اهالی با موفقيت با پيامدها و چالش های ناشی از نشت نفت مقابله کردند. اهالی منطقه در سال ۱۹۸۹ مؤسسۀ پژوهش برای مقابله با نشت نفت را تأسيس کردند و يکسال بعد پيشنويس قانون پاکسازی نشت نفت را تهيه نمودند که منجر به تأسيس مؤسسۀ بازسازی نشت نفت و قوانين ديگری شد که از نشت دوباره نفت پيشگيری می کند.

پيامدهای مخرب حاصل از نشت نفت در آلاسکا پس از ۲۱ سال، حکايت از آينده و چالش هايی ميکند که در انتظار مردم سواحل خليج مکزيک و دلتای رودخانه ميسی سيپی است.

XS
SM
MD
LG