لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

شاهدان عینی: خشونتهای سازمان یافته عليه ازبک ها در قرقيزستان وجود دارد


کسانی که در جریان خشونتهای قومی در جنوب قرقیزستان آواره شده اند در اردوگاههای مرزی تحت نظارت مأموران امنیتی ساماندهی شده اند؛ هرچند دامنه خشونتها هنوز پایان نیافته و هنوز شمار کثیری از شهروندان ازبک ساکن شهرهای اوش و جلال آباد که از ترس در خانه های خود پناه گرفته اند، در معرض حملات اوباش قرار دارند. شماری از آنان از مرزها گذشته به ازبکستان و تاجیکستان گریخته اند. هجوم آوارگان سبب شد ازبکستان مرزهای خود را به دلایل امنیتی به روی پناهجویان ببندد.

گرچه دولت موقت قرقیزستان می گوید که با اعزام نیروهای امنیتی به جلال آباد و اوش اوضاع رو به بهبود است؛ اما اقلیت ازبک می گوید که نیروهای امنیتی دولت مرکزی، در کشتار قومی ازبکها نقش اساسی دارند. یکی از ازبکها که از منطقه گریخته با انتقاد از ريیس جمهوری موقت قرقیزستان گفت «این خانم به ما بشارت صلح و آرامش را داد؛ اما نیروهای پلیس و ارتشی که به منطقه گسیل کرد بسوی هر ازبکی که در مسیرشان بود شلیک کرده او را می کشتند.»

یک زن تاجیک نیز می گويد «بنا به گزارشهای رسمی این خشونت قومی در شهرهای جلال آباد و اوش ۱۹۰ کشته، دو هزار زخمی و دویست هزار آواره برجای گذاشته است. اما رهبر ازبکها گفته است شمار کشته شدگان به ۳۰۰ تن رسيده است.» دفتر آوارگان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد شمار آسیب دیدگان خشونتها فراتر از آمار رسمی ست؛ چرا که هنوز اجسادی در خانه ها و زمینهای کشاورزی رها شده است.

شاهدان عینی، باندهای مهاجمِ مجهز به اسلحه خودکار را دیده اند که با شناسایی ازبکها با سلاحهای خودکار بسوی آنان شلیک می کنند. حضور جوخه های شبه نظامیان مهاجمِ رهبری شده توسط فرماندهان، احتمال خشونتهای سازمان یافته را تقویت کرده است.

در همين حال نماینده عالی سازمان ملل متحد در امور آوارگان موارد تجاوز جنسی به زنان و کودکان را نیز تایید کرده و خواهان تامین امنیت کامل و فوری شهروندان شده است؛ اما دولت مرکزی قرقیزستان ناتوان از استقرار امنیت در مناطق آشوب زده، هواداران باقی یف ريیس جمهوریِ برکنار شده را عامل این آشوبها اعلام کرده و با ابراز نگرانی از گسترش دامنۀ خشونتها به دیگر شهرها و حتی کشورهای همسایه، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار اعزام نیروهای بین المللی به منطقه شده است.

سازمان ملل متحد که ارسال کمکهای فوری هوایی به اردوگاههای موقت آوارگان را آغاز کرده است، نسبت به اینکه این کمکها را لزوماً آوارگان دریافت می کنند، ابراز تردید کرده است.

XS
SM
MD
LG