لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

دختر رئيس جمهوری سابق ازبکستان به زندان منتقل شد


دادگاهی در ازبکستان حکم داد که گلنار کریمووا، دختر رئيس جمهوری سابق ازبکستان، باید به دلیل زیر پا گذاشتن موارد مربوط به حبس خانگی خود، به زندان برود.

به گزارش رویترز، دادستانی ازبکستان امروز چهارشنبه ۱۵ اسفند ماه اعلام کرد که کریمووا به دلیل «نقض مکرر و سیستماتیک» تعهدات خود برای حبس خانگی، به زندان منتقل شده است.

کریمووا که به فعالیت‌های هنری از جمله ضبط آهنگ می‌پرداخت، سال‌هاست که در عرصه عمومی دیده نشده است. او چند سال پیش به دلیل دست داشتن در فساد اقتصادی به پنج سال زندان محکوم شده بود.

مقام‌های ازبکستان به دنبال آن هستند که دارایی‌ها کریمووا در دیگر کشورها، چون سوئیس، فرانسه، بریتانیا و مجموعه‌ای از دیگر کشورها را مسدود کنند.

وکیل سوئیسی کریمووا در صفحه توئیتر خود نوشت که دختر رئيس جمهوری سابق ازبکستان به یک «مکان نامعلوم» منتقل شده است. او همچنین مقام‌های ازبکستان را متهم کرد که فشار جسمی و روانی به موکل او وارد می‌کنند تا از درخواست تجدیدنظر علیه حکم خود و همچنین اموال و حقوقش در سوئیس صرف‌نظر کند.


کریمووا در سال ۲۰۱۴ از انظار عمومی ناپدید شد. برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ دفتر دادستان کل ازبکستان اعلام کرد که او در سال ۲۰۱۵ و به دلیل دست داشتن در یک فساد اقتصادی، به پنج سال زندان محکوم شده است.

پدر او، اسلام کریم‌اف، سال‌ها به عنوان دبیر محلی حزب کمونیست و بعدها به عنوان رئيس‌جمهوری بر ازبکستان حکومت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG