لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

هشدار امریکا و بریتانیا به ایران


هشدار امریکا و بریتانیا به ایران
هشدار امریکا و بریتانیا به ایران

رییس جمهوری امریکا و نخست وزیر بریتانیا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفتند زمان برای حل صلحجویانه مساله اتمی رو به اتمام است. آقای اوباما گفت هدف استراتژی امریکا بازداشتن ایران از دست یابی به اسلحه اتمی است، نه مهار یک ایران اتمی.

آقای اوباما به ایران هشدار داد که اگر به کوشش برای فرار یا طفره رفتن از مسئولیتهای بین المللی اش ادامه دهد، با تحریمهای سخت تر روبرو خواهد شد.

رئیس جمهوری امریکا در بخشی دیگر از کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت «رویدادهای اندوهبار» روزهای اخیر در افغانستان یاد آور می شود که ماموریت همچنان دشوار است، اما نیروهای امریکا و ناتو به موفقیتهای عمده ای دست یافته اند.

او گفت آنچه غیر قابل انکاراست، و هرگز نمی توان فراموش کرد، این که نیروهای ما در از هم پاشیدن القاعده، متوقف ساختن حرکت طالبان و آموزش نیروهای افغانستان واقعاً پیشرفت می کنند.

پرزیدنت اوباما بار دیگر بر تعهد خود به جدول زمانی خروج که بر اساس آن تمام مسئولیتهای امنیتی تا سال ۲۰۱۴ به نیروهای افغان واگذار خواهد شد، تاکید کرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز گفت او همچنان خوشبین است و افغانستان امروز کمتر از گذشته تهدید کننده است. کامرون گفت نیروهای ائتلاف در افغانستان به گونه ای محسوس پیشرفت می کنند.

نتایج یک نظر سنجی که روز چهارشنبه منتشر شد حکایت از کاهش حمایت مردم امریکا از جنگ دارد. ۴۰ درصد امریکاییان به نظر سنجی اینترنتی گفتند حادثه تیراندازی اخیر تعهد آنها به جنگ را سست کرد. ۶۱ درصد گفتند بقیه سربازان امریکایی باید بیدرنگ بازگردند.

پرزیدنت اوباما خشونت علیه مردم در سوریه را «وحشتناک» نامید. او گفت کوششهای جاری بر رساندن کمکهای انسانی به سوریه متمرکز است، و افزود در این که بشار اسد قدرت را رها خواهد کرد تردید نیست، تنها زمان آن مطرح است.

پیشتر، آقای اوباما پیشتر هنگام استقبال از نزدیکترین متحد خود، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در کاخ سفید، مناسبات بین ایالات متحده و بریتانیا را «یکی از بزرگترین اتحادهایی» توصیف کرد که «جهان تاکنون شناخته و در پیچ و خمهای تاریخ استوار مانده است.»

آقای اوباما گفت «ما در زمانهای خوب و بد کنار هم می ایستیم، با هم کار می کنیم، با هم می جنگیم و با هم می سازیم، زیرا وقتی چنین کنیم، ملتهای ما امن تر و مردم ما کامیاب تر هستند. جهان مکانی امن تر، بهتر و عادلانه تر می شود. اتحاد ما اساسی است و با کامیابی و امنیتی که ما نه فقط برای شهروندانمان بلکه برای مردم سراسر جهان جستجو می کنیم، گره خورده است.»

آقای کامرون نیز گفت «مشارکت بین کشورهای ما، نیرومندترین مشارکت برای پیشرفتی است که جهان شاهد بوده است. به این دلیل است که هر وقت یک رییس جمهوری امریکا و یک نخست وزیر بریتانیا باهم ملاقات می کنند، برنامه ای جدی و مهم وجود دارد که روی آن کار کنند. امروز افغانستان، ایران، بهار عربی، نیاز به تجارت، به رشد، و ایجاد شغل و اقتصاد جهانی، بزرگترین مسائل جهان هستند، که امروز در دستور کار ما قرار دارد.»

XS
SM
MD
LG