لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۰

هرتلينگ: سيستم رادار دفاعی در کورچيک ترکيه راه اندازی شد


هرتلينگ: سيستم رادار دفاعی در کورچيک ترکيه راه اندازی شد
هرتلينگ: سيستم رادار دفاعی در کورچيک ترکيه راه اندازی شد

ژنرال مارک هرتلينگ، فرمانده نظامی آمريکا در اروپا، روز يکشنبه اعلام کرد سيستم جديد رادار دفاعی در خاک ترکيه توسط نيروهای آمريکايی راه اندازی شده است. اين نخستين بار است که فعاليت چنين سامانه ای از طرف يک مقام نظامی ارشد آمريکا تأييد می شود.

اين سيستم هشداردهنده دفاعی عنصر کليدی و عمده ای در برنامه استقرار سامانه دفاع ضد موشکهای بالستيک، به شمار می رود. طبق اين برنامه قرار است انواع مختلف رادارهای هشداردهنده زمينی و دريايی و رهگيرهای ضدموشکی تا يک دهه آينده در چندين نقطه از اروپا، مستقر شوند.

ژنرال مارک هرتلينگ گفت: نيروهای ما در حال حاضر در ايستگاه رادار جنوب ترکيه مستقر هستند.

قرارداد مربوط به استقرار يک سيستم راداری هشداردهنده دقيق در ترکيه سال گذشته بمثابه يک پيمان همکاری نظامی بسيار عمده با استقبال مقامهای آمريکايی، روبرو شد.

فرمانده نظامی آمريکا در اروپا افزود: ما (نيروی دريايی و زمينی آمريکا) طبق برنامه داريم عمل می کنيم، همه کارها دارد به خوبی پيش می رود و فکر می کنم داريم به برنامه استقرار سپر دفاع ضدموشکی نزديک می شويم.

ايالات متحده می گويد برنامه استقرار سپر دفاع موشکی برای مقابله با تهديدهای احتمالی موشکی ايران طراحی شده است.

اصطکاک ميان غرب و ايران در ماههای اخير به خاطر فعاليتهای غنی سازی اورانيوم تهران، شديدتر شده است.

اين مقام ارشد آمريکايی تصميم ترکيه برای ميزبانی اين رادار را با هدف بهبود موقعيت اين کشور در سازمان پيمان آتلانتيک شمالی – ناتو - و رابطه با آمريکا دانست.

طبق برنامه سپر دفاع موشکی، علاوه بر سيستم رادار هشداردهنده ترکيه، قرار است يک سيستم رهگيرهای موشکی در رومانی و لهستان، چهار ناو قابل دفاع در مقابل موشکهای بالستيک در پايگاه نيروی دريايی روتا متعلق به آمريکا در اسپانيا و يک مقر عملياتی نيز در آلمان، مستقر شود.

رادار هشداردهنده (ايکس بند) ترکيه برای رهگيری از موشکهای برد کوتاه و متوسطی طراحی شده که در ارتفاع فوق العاده بالا، پرواز می کنند.

اين سامانه در پايگاه هوايی ترکيه در کورِچيک، شهری در ۷۰۰ کيلومتری غرب ايران مستقر است. پيش بينی می شود اين قرارداد به تنش ميان ترکيه و ايران دامن بزند، چون اين سامانه تهديدی عليه ايران تلقی می شود.

روسيه تهديد کرده است اگر واشنگتن به برنامه خود در ارتباط با استقرار دفاع ضدموشکی در اروپا ادامه دهد، مسکو وادار به تلافی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG