لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

تمدید اقامت سوری تباران مقیم آمریکا


تمدید اقامت سوری تباران مقیم آمریکا
تمدید اقامت سوری تباران مقیم آمریکا

اتباع سوری مقیم ایالات متحده می گویند نگران انقضای روادید و بازگشت به سوریه هستند. دولت اوباما برای اتباع سوریه در ایالات متحده یک وضعیت حفاظت ویژه در نظر گرفته که به آنها اجازه می دهد تا زمانی که بازگشت آنها به سوریه از امنیت بیشتری برخوردار شود، در آمریکا بمانند.

اتباع سوری که هم اکنون با روادید دانشجویی، گردشگری و یا روادید دیگری در خاک آمریکا هستند، اجازه دارند تا بعد از مدت زمان انقضای روادید فعلی شان در آمریکا بمانند.

۶ سناتور دموکرات در اوایل ماه مارس با ارسال نامه ای به باراک اوباما از وی خواستند تا در اسرع وقت یک وضعیت حفاظت ویژه برای اتباع سوریه در نظر بگیرد.

بر پایه این نامه، آنها می گویند وادار کردن سوری تباران برای بازگشت به کشور مادری شان که در بحبوحه خشونتهای فزاینده قرار دارد، «رهبری ایالات متحده را تضعیف خواهد کرد» و با آن چه که آنها «نقش سنتی آمریکا به عنوان یک مکان امن برای افرادی که از سرکوب و آزار و اذیت فرار می کنند» می نامند، مغایرت خواهد داشت.

بخشی از این اقدام به همت ائتلافی از گروه های حمایتی در ایالات متحده، از جمله «کمیته ضدتبعیض عرب آمریکایی» مستقر در واشنگتن دی سی اتخاذ شده است که نگران بحران انسانی کنونی در سوریه هستند.

عابد ایوب، وکیل و مدیر حقوقی «کمیته ضد تبعیض عرب آمریکایی»، بزرگترین سازمان مدافع حقوق مدنی اعراب آمریکایی در ایالات متحده است.

او برای کمک به پیش بردن دادخواست وضعیت حفاظت ویژه در ماه ژانویه در وزارت امنیت ملی نقش راهبردی ایفا کرد.

او می گوید وضعیت انسانی شهرهای سوریه آن چنان بحرانی و خطرناک است که وادار کردن افراد به بازگشت «غیر انسانی» خواهد بود.

او به صدای آمریکا گفت: «ما نمی توانیم زندگی و جان این افراد را به خطر بیاندازیم. اگر وزارت امور خارجه ایالات متحده احساس می کند که سفارت آمریکا در سوریه به اندازه کافی برای کارمندانش امن نیست، پس این کشور بدون تردید آن قدر امن نیست که اتباع آن را وادار بازگشت به وطن کنیم.»

براساس اطلاعات ثبت شده در دپارتمان مهاجرت وزارت امنیت ملی آمریکا، تقریباً حدود ۳۰۰۰ شهروند سوری هم اکنون در خاک آمریکا اقامت دارند و واجد شرایط «وضعیت محافظت موقت» هستند. اما فعالان آمریکایی عرب همچون عابد ایوب معتقدند تعداد آنها بسیار بالاتر از این رقم است.

نصیب نولاتی، دانشجوی مقیم ایالات متحده که با بورسیه تحصیلی در رشته بازرگانی در آمریکا تحصیل می کند، از جمله افرادی است که از بازگشت به وطن هراس دارد.

او می گوید: «بسیاری از اتباع سوریه از بازگشت به کشور وحشت دارند. آن ها نه تنها خیلی نگران تحولات جاری در سوریه هستند و اخبار را تماشا می کنند و برای مردم وطنشان اشک می ریزند، بلکه نگران شرایط خود و گذر زمان و فرا رسیدن زمان بازگشت خود نیز هستند.»

در گذشته نیز محافظتهای مشابهی برای اتباع خارجی مقیم ایالات متحده در نظر گرفته شده است. شهروندان هائیتی پس از وقوع زلزله سال ۲۰۱۰ و اتباع جنوب سودان نیز در سال ۲۰۱۱ از چنین محافظتی برخوردار بودند.

XS
SM
MD
LG