لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

بررسی استراتژی آمريکا در خاورميانه


بررسی استراتژی آمريکا در خاورميانه
بررسی استراتژی آمريکا در خاورميانه

در پی اعتراضهای گسترده در مصر و تغییرات در رهبری آنکشور، امواج تازه اعتراضهای ضد دولتی در خاورمیانه فرم گرفته اند. این تحولات برای سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه هم فرصتها وهم موانعی بوجود میاورد.

پرزيدنت اوباما خاطر نشان کرد: «مردم مصر حرفشان را زدند و صدای آنها شنیده شد.» اما صدای دیگران نیز در سراسر خاورمیانه شنیده میشود و اکنون بعهده دولت اوباما است که از چه کسی حمایت کند و چگونه واکنشی از خود نشان دهد.

در بحرین پلیس ضد شورش تظاهرات صلح آمیزمردم را مختل کرد و تا کنون چندين نفر از مخالفطن کشته شده اند.

معترضین درلیبی خواهان سقوط معمر قذافی پس از ۴۲ سال قدرت هستند و درگيری های دولت با مخالفين بالا می گيرد.

نیروهای امنیتی در خیابانهای تهران مردم را در تازه ترین تظاهرات که بزرگترین تظاهرات و خشونتهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ است سرکوب میکنند.

خشونت پلیس جمهوری اسلامی سرزنش پرزيدنت اوباما را درپی داشت که گفت: «مضحک است که رژیم ایران تظاهر به ستایش از آنچه در مصر گذشت میکند. ولی عملاً با تضاد مستقیم با آنچه در مصر روی داد آنها مردمی را که سعی میکنند درکمال صلح خود را ابراز کنند به گلوله می بندند و سرکوب میکنند.»

جیمز فیلیپس معتقد است رییس جمهور باید واکنش شدیدتری داشته باشد. آقای فيليپس می گويد: «ایالات متحده باید با اعمال نهایت فشار بر رژیم تهران از طریق افزایش تحریمها در شورای امنیت میان رژیم و مردم شکاف بیاندازد.»

اما هيلاری کلينتون، وزیر خارجه آمریکا، میگوید: «در سیاست آمریکا در خاورمیانه مطالبات ما از کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای دوستانمان ما پیام ثابتی داریم که باید تغییر انجام گیرد.»

جیمز زاگبی سیاست آمریکا را بنظر نابرابر توصیف میکند و می گويد: «دولتهایی که دچار مشکل اند، دولتهایی هستند که ما را حمایت کرده و ما بر حمایت آنها اصرار کرده ایم همانطور که سیاستهایی را در کشور پیگیری کردیم که بشدت نامحبوب هستند. بنابراین تغییر موضع اکنون شایسته نیست.»

دولت آمريکا از کليه کشورهای خاورميانه و شمال آفريقا که با اعتراضهای مردمی مواجه اند خواسته است از برخورد با مردم پرهيز کنند. مقامات ارشد آمريکا از اين دولتها خواسته اند بيشتر به خواسته های شهروندان خود توجه کنند.

در پی حوادث بحرين روز پنجشنبه وزرای امور خارجه و دفاع آمريکا تلفنی با همتايان بحرينی خود صحبت کردند. هر دو تأکيد داشتند که دولت از برخورد با معترضين پرهيز کند. هيلاری کلينتون تأکيد کرده بود که در مراسم دفن قربانيان و نماز جمعه، درگيری نباشد.

وزير امور خارجه آمريکا پس از گفتگوهای محرمانه با سناتورها در کنگره اين کشور در مورد تحولات جاری در خاورميانه و شمال آفريقا به خبرنگاران گفت وی انتطارات ديگر واشنگتن را به همتای بحرينی خود ياد آوری کرده است. خانم کلينتون گفت: «تأکيد کردم که تعامل جدی و سازنده با نمايندگان کليه اقشار آن کشور برای برآوردن خواسته های شهروندان ضروريست.» هيلاری کلينتون، بحرين را يک کشور دوست و متحد خواند و نظر پيشين خود را تکرار کرد که انجام اصلاحاتی که در آن کشور در دست اجرا بوده است می بايست در آنکشور ادامه يابد.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، نيز با معاون فرمانده نيروهای مسلح بحرين در مورد وضعيت امنيتی تبادل نظر کرد. پايگاه ناوگان پنجم آمريکا در بحرين مستقر است. سخنگوی کاخ سفيد روز پنجشنبه گفت: «تأمين امنيت و آرامش وظيفه دولت بحرين است اما ارزشهای جهانشمول و حقوق جهانشمول اصولی هستند که شامل حال همه کشورها ميشود. ما مدتهاست که دولتهای منطقه را ترغيب ميکنيم تا به خواسته های شهروندان خود گوش فرا دهند و جامعه خود را باز کنند تا کيفيت زندگی مردم بهبود يابد و در نتيجه کشور سعادتمند شود.»

همچنين وزير امور خارجه آمريکا به همراه ويليام برنز، معاون سياسی وزارت امور خارجه، و ژنرال جيمز کارترايت، معاون رييس ستاد مشترک آمريکا، با سناتورهای اينکشور در مورد تحولات اخير مصر و ديگر کشورهای منطقه جلسه داشتند. اين سه مقام اجرائی دولت آمريکا سناتورها را در جريان اقدامات دولت در رابطه چگونگی کمکهای آمريکا به مصر قرار دادند.

هيلاری کلينتون متذکر شد که ۱۵۰ ميليون دلار کمک از پيش تأييد شده آمريکا به مصر اکنون با اولويتهای جديد، به آنکشور داده خواهد شد؛ اولويت کمک به دوران انتقال قدرت و بازسازی اقتصادی مصر است. بزودی آقای برنز و يک مشاور ارشد اقتصادی از کاخ سفيد به مصر خواهند رفت تا در اين خصوص رايزنی کنند.

سیاست خارجی آمریکا و حمایتش از اسراییل همواره بخشی از معادله خاورمیانه است و دولت باراک اوباما میگوید زمانی که دگرگونی در منطقه روی دهد، معترضین بجای احساسات ضد آمریکایی، نیروی خود را بسوی فرصتهای نو متمرکز میکنند. در حال حاضر، امکان فرصتهای نوین انرژی بخش معترضین است.

XS
SM
MD
LG