لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

ناوگان یو اس اس آبراهام لینکلن از تنگه هرمز عبور کرد


ناوگان یو اس اس آبراهام لینکلن از تنگه هرمز عبور کرد
ناوگان یو اس اس آبراهام لینکلن از تنگه هرمز عبور کرد

ناوگان یو. اس. اس. آبراهام لینکلن با عبور از تنگۀ هرمز در نزدیکی سواحل ایران در خلیج فارس به ماموریت خود پایان داد. این کار در بحبوحۀ مسائل مربوط به برنامه هسته ای ایران انجام شد، در حالی که تهران تهدید کرده است تنگه هرمز را می بندد و به کشتیهای آمریکایی اخطار کرده که وارد این منطقه نشوند. این تنگه شاهراه حیاتی خطوط کشتیرانی در انتقال نفت از خلیج فارس است و یک پنجم نفت مصرفی جهان از آن می گذرد.

میچ کول خلبان نیروی دریایی آمریکا درباره کارهایی که روز عبور از تنگه هرمز انجام داده گفت «فرق زیادی با کشورمان نداشت. صبح از خواب بیدار شدم. حمام کردم. کارهای شخصی خود را انجام دادم. صبحانه خوردم... و در پایان روز ما دوست داریم استراحت کنیم، چنان که در خانه مان می کنیم. وقتمان را با دوستان مان سپری کنیم، شاید یکی دو فیلم تماشا کنیم، بازی ویدئویی کنیم، واقعاً فرقی با خانه مان ندارد.»

فرماندهان ناوگان آمریکایی یو. اس. اس. آبراهام لینکلن می گویند حضور این ناوگان در خلیج فارس و عبور آن از تنگۀ هرمز نمایش قدرت نیست، بلکه عبوری عادی است.

اگرچه نیروی نظامی ایران در خلیج فارس عمدتاً قدیمی است، و قادر به رقابت با آمریکا نیست، اما فرماندهان می گویند حتی ناوگان لینکلن هم صدمه ناپذیر نیست، بنابراین همه ناوی ها آماده اند و هلیکوپترهای نظامی این عبور را از بالا نظاره و حفاظت می کردند.

به گفته یکی از فرماندهان ناوگان یو. اس. اس. آبراهام لینکلن عبور ناوگان از تنگه هرمز بدون هیچ اتفاقی انجام شد.

XS
SM
MD
LG