لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۶

توافقات آمريکا و روسيه در مورد افغانستان و ايران


توافقات آمريکا و روسيه در مورد افغانستان و ايران
توافقات آمريکا و روسيه در مورد افغانستان و ايران

با فروپاشی اتحاد جماهير شوروی در بيست سال پيش، ايالات متحده و روسيه بسياری از دشمنی ها و اختلافات دوران جنگ سرد را پشت سر گذاشته اند. گرچه اختلاف نظرهايی هنوز وجود دارد ولی دو کشور در رفع آن ها با يکديگر همکاری می کنند.

ايالات متحده و روسيه هنوز هزاران موشک مجهز به کلاهک های اتمی دارند ولی پس از پايان دوران جنگ سرد اين موشک ها به سوی شهرهای دو کشور، نشانه نرفته است.

با تلاش دولت اوباما در بهبود بخشيدن به روابط دو کشور، مسکو و واشنگتن پيمان کاهش موشک های دوربرد مجهز به کلاهک های اتمی، استارت٢ را امضا کرده اند.

انجلا استنت، کارشناس روسيه در دانشگاه جورج تاون، می گويد: داشتن اين کلاهک ها ديگر معنی ندارد. جنگ سرد پايان گرفته. بنابراين تعداد کلاهک ها را کاهش داديم و بازهم از تعداد آن ها می کاهيم. فکر می کنم اين کار مهمی بود.

انجلا استنت می افزايد: دو کشور، در مورد افغانستان نيز به يک توافق کليدی رسيده اند.

کارشناس روسيه در دانشگاه جورج تاون می گويد: ما تجهيزات نظامی را از طريق روسيه به افغانستان منتقل می کنيم و با سرد شدن روابط ايالات متحده با پاکستان، اين مسير انتقال تجهيزات، برای عمليات ما در افغانستان، اهميت بسياری دارد.

مسکو از تشديد تحريم های سازمان ملل متحد عليه برنامه اتمی ايران حمايت کرد و تحويل موشک های ضد هوايی اس- ۳۰۰ به تهران را لغو کرد.

انجلا استنت می گويد ولی دو کشور هنوز در مورد سامانه دفاع ضدموشکی ايالات متحده در اروپا اختلاف نظر دارند و ادامه می دهد: دولت ما بارها به آنها توضيح داده که اين سامانه در ارتباط با بدست آوردن تسليحات اتمی توسط ايران است. در مورد کره شمالی است و کشورهايی که می توانند برای ما تهديد به حساب بيايند و نه روسيه.

تامس پيکرينگ، سفير پيشين آمريکا در مسکو، می گويد: فکر می کنم چيزهايی هست که ما در مورد روسيه دوست نداريم. چيزهايی هم هست که روس ها در مورد ما دوست ندارند، ولی مسائل مشترکی هم وجود دارد از جمله همزيستی.

انتخابات رياست جمهوری روسيه در ماه مارس برگزار خواهد شد و احتمال انتخاب مجدد ولاديمير پوتين به رياست جمهوری بسيار زياد است. تحليلگران سياسی می گويند رابطه دو کشور با انتخاب آقای پوتين همچنان در مسير بهبود، به پيش خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG