لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

آمریکا تکاوران دریایی را از اوکیناوا خارج می کند


آمریکا تکاوران دریایی را از اوکیناوا خارج می کند
آمریکا تکاوران دریایی را از اوکیناوا خارج می کند

مقامات ژاپن و آمریکا می گویند هزاران تکاور دریایی آمریکا ممکن است پیش از بسته شدن یک پایگاه آمریکا در جزیره اوکیناوا از آنجا خارج شوند.

بر اساس توافقی که در پی مذاکراتی بین مقامات دو کشور در واشنگتن اعلام شد، آمریکا اینک ممکن است طرحهای جابجایی هزاران سرباز از اوکیناوا به سرزمین گوام را اجرا کند. در مورد بستن پایگاه هوایی «فوتنما» در اوکیناوا هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

در بیانیه مشترک گفته شده آمریکا و ژاپن به جایگزینی تاسیسات فوتنما و تغییر محل پایگاه هوایی آن به کمپ شواب، که آن نیز در اوکیناوا قرار دارد، پای یند هستند. دو کشور در سال ۲۰۰۶ موافقت کردند ۸ هزار تکاور دریایی به گوام منتقل شوند و محل پایگاه تغییر کند.

«فوتنما» در یک ناحیه شهری متراکم اوکیناوا قرار دارد و ساکنان بدلیل فشاری که بر تاسیسات زیر بنایی محلی وارد می آورد با حضور آن مخالف هستند.

اما طرحهای انتقال تکاوران به یک ناحیه ساحلی با تراکم کمتر نیز با مقاومت شدید طرفداران محیط زیست و گروههای دیگر روبرو شده است.

آمریکا حدود ۷ هزار سرباز در ژاپن دارد که اکثرا در اوکیناوا مستقر هستند. بسیاری از ساکنان جزیره بطور کلی با حضور پایگاههای آمریکا مخالف هستند و می گویند آنها موجب سروصدا، آلودگی و بزهکاری می شوند. یوکیو هاتویاما نخست وزیر سابق ژاپن در سال ۲۰۱۰ پس از آن که نتوانست به قول کمپین انتخاباتی خود برای بستن پایگاههای آمریکا در اوکیناوا عمل کند ناچار به استعفا شد.

XS
SM
MD
LG