لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

دریادار ویلارد درباره توانایی نظامی چین و کره شمالی ابراز نگرانی کرد


وی گفت: «در طول حدود یک دهه گذشته، چین هر سال از برآوردهای اطلاعاتی آمریکا در مورد توانایی ها و قابلیت های نظامی اش فراتر رفته است. »

فرمانده جدید نیروهای آمریکا در آسیا و اقیانوس هند و آرام می گوید کره شمالی باید از نزدیک مورد نظارت قرار گیرد. وی افزود رشد قابلیت های نظامی چین نیز می تواند عامل نگرانی در منطقه باشد. دریادار رابرت ویلارد این اظهارات را روز چهارشنبه در سئول، پایتخت کره جنوبی، عنوان کرد. این نخستین اظهارات ویلارد از زمان پذیرش مسوولیت جدید است.

دریادار ویلارد گفت ایالات متحده و سایر کشورها باید کار با کره شمالی را علی رغم «غیر قابل پیش بینی» بودن آن کشور ادامه دهند. وی افزود آمریکا و سایر کشورها به منظور متقاعد کردن رهبران کره شمالی به کنار گذاشتن برنامه هسته ای اش، باید تهدید نظامی و فشار دیپلماتیک را به طور همزمان به کار گیرند.

دریادار ویلارد گفت: «یک کره شمالی مسلح به سلاح اتمی، یک کره شمالی که به تحریک دیگران می پردازد و یک کره شمالی که در لبه بحران جانشینی رهبر خود است، ایجاب می کند که قطعا مراقب آن باشیم. لازم است که از فاصله بسیار نزدیک مواظب چنین کشوری باشیم.»

دریادار ویلارد به منظور گفت وگوهای سالانه نظامی به کره جنوبی رفته است. قرار است گفت و گوها با حضور رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در سطح وزرای دو کشور دنبال شود. گیتس پس از ورود به کره جنوبی با سربازان آمریکا و کره جنوبی دیدار کرد و گفت افزایش توانایی های موشکی و هسته ای کره شمالی مستلزم هوشیاری است، اگر چه وی افزود نیروی زمینی کره شمالی در حال از دست دادن توانایی های خود است.

رابرت ویلارد در گفت وگو با خبرنگاران از رشد سریع قابلیت نظامی چین نیز ابراز نگرانی کرد.

وی گفت:« در طول حدود یک دهه گذشته، چین هر سال از برآوردهای اطلاعاتی ما در مورد توانایی ها و قابلیت های نظامی اش فراتر رفته است. آنها رشد بی سابقه ای در گسترش این توانایی ها داشته اند و همچنین توانایی های نامتقارن و ضد دسترسی خود را افزایش داده اند که باعث نگرانی در منطقه است.»

ویلارد گفت کشتی های نیروهای دریایی آمریکا در اقیانوس آرام در پی فرصتی برای تعامل استاندارد با کشتی های نیروی دریایی چین هستند، تعاملی که مبنای آن پروتکل هایی است که اخیرا بین دو کشور امضا شده تا مانع از حادثه در دریا شود. ویلارد می گوید در صورت بروز حوادث خصمانه در دریا، عادت کردن به چنین تماس هایی می تواند مفید باشد؛ حادثه ای که نظیر آن اوایل امسال روی داد.

دریادار ویلارد می گوید آمریکا به تردد کشتی های نظامی و غیرنظامی خود در منطقه اقتصادی خارج از سواحل چین ادامه می دهد، اما واشنگتن در پی به چالش کشاندن چین در مورد ادعای مالکیتش در منطقه برنخواهد آمد. ویلارد گفت تفسیر چین از حق و حقوق اش تحت قانون بین المللی، متفاوت از دیدگاه آمریکا و بسیاری از کشورها در این زمینه است.

دریادار ویلارد و رابرت گیتس، به منظور درک نیات پکن و پرهیز از سوءتفاهم که می تواند منجر به برخورد شود، خواهان گفت و گوی بیشتر با چین هستند.

دریادار ویلارد در پاسخ به سوال خبرنگاران، هند را «شریک استراتژیک حیاتی برای آمریکا» نامید و گفت این کشور می تواند نقش رهبری در حفظ صلح در جنوب آسیا ایفا کند، جایی که به گفته او «منطقه ای چالش برانگیز» است.

دریادار رابرت ویلارد، که فرماندهی نیروهای آمریکا در آسیا و اقیانوس هند و آرام را بر عهده دارد، پیشتر خلبان هواپیماهای جنگنده نیروی دریایی بوده. وی همچنین در دو سال گذشته فرمانده نیروی دریایی در اقیانوس آرام بوده. علاوه بر همه اینها، دریادار رابرت ویلارد به عنوان خلبان و مشاور در فیلم مشهور «تاپ گان» در سال ١٩٨٦ نقش داشته است.

XS
SM
MD
LG