لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۳

آمریکا مسئول اطلاعاتی در امور ایران را منصوب کرد


NIC logo
NIC logo
شورای اطلاعات ملی آمريکا یک زن را به عنوان مسوول اطلاعاتی در امور ايران تعيين کرد. این نخستین بار است که چنین سمتی در شورای اطلاعات ملی آمریکا ایجاد می شود.

جيليان برنز تا پيش از تصدی اين پست، به عنوان مشاور امور ايران در دفتر طرح و برنامه ريزی سياست خارجی آمريکا در وزارت امور خارجه اين کشور فعاليت می کرد.

وی همچنين در سوابق خود مديريت دفتر منطقه ای آمريکا برای ايران در دوبی را بر عهده دارد که اين دفتر در سال ۲۰۰۶ توسط وی افتتاح شد.

خانم برنز که يک دهه پيش کار خود را در دفتر خدمات خارجی وزارت امور خارجه آمريکا آغاز کرده بود همچنين به عنوان مسوول امور ميز سوريه، اردن و لهستان فعاليت کرده است.

بر اساس بيانيه شورای اطلاعات ملی آمريکا، «وظيفه مسوول امور ايران در اين شورا نظارت و هماهنگی بر گزارش ها و ارزيابی های تحليلی سازمان های اطلاعاتی آمريکا از جمله تحليل های استراتژيک درباره ايران است».

مسوول امور ايران در شورای اطلاعات ملی آمريکا همچنين موظف است تا تحليل های لازم و حساس درباره ايران را که مورد نياز تصميم گيران ارشد دولت ايالات متحده آمريکا و مقام های نظامی اين کشور است، فراهم کند.

از ديگر وظايف تعريف شده برای مسوول امور ايران در اين شورا می توان به «ارائه هشدارهای لازم به تصميم گيران در خصوص خطرات احتمالی پيش رو» در ارتباط با ايران اشاره کرد که اين مسائل «می تواند منافع و فرصت های ايالات متحده آمريکا را تحت تاثير قرار دهد».

شورای اطلاعات ملی آمريکا که در سال ۱۹۷۹ تشکيل شده است يک بخش مرکزی در ميان ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمريکا محسوب می شود که استراتژی های کوتاه مدت و بلندمدت اين کشور را تعيين می کند.

يکی از مهمترين وظايف اين شورا پيش بينی چالش های پيش روی آمريکا در سطح داخلی و بين المللی است.

اين شورا به درخواست تصميم گيران ارشد در دولت آمريکا، برآوردهای اطلاعات ملی ارائه می کند که اين برآوردها بر پايه اطلاعات جمع آوری شده از نهادهای مختلف اطلاعاتی و امنيتی آمريکا در مورد يک موضوع خاص است.

برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران به مهمترين دغدغه ايالات متحده آمريکا تبديل شده است و اين کشور نگران است که تهران در پوشش فعاليت های هسته ای خود که آن را صلح آميز می داند در پی ساخت جنگ افزار اتمی باشد.

با اين حال، شورای اطلاعات ملی آمريکا در دسامبر سال ۲۰۰۷ در گزارشی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ايران فعاليت های معطوف به ساخت بمب اتمی را در سال ۲۰۰۳ و همزمان با حمله آمريکا به عراق متوقف کرده است.

انتشار این گزارش با انتقادهای دستگاه های اطلاعاتی سایر کشورهای غربی و اسرائیل روبرو شد.

آمريکا در سال های اخير بار دیگر نگرانی خود را از فعاليت های اتمی تهران ابراز کرده و خواستار توقف غنی سازی اورانیوم توسط تهران شده است.

اين کشور همراه با برخی از شرکای غربی خود تحريم های يکجانبه ای را بر ضد جمهوری اسلامی ايران وضع کرده است.
------------------------------------------------------------------------------------------------
* در انتشار اولیه این خبر، رده خانم جیلیان برنز افسر اطلاعاتی اعلام شده بود که این عنوان دقیق نبوده است. خانم برنز پیش از تصدی این سمت برای سال های طولانی در وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت سیاسی و دیپلماتیک داشته است.

(نقل از وبسایت رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG