لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

پرزیدنت ترامپ رسما توافق تجاری آمریکای شمالی را امضا کرد


نوامبر ۲۰۱۸ رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پذیرفتند که «توافق آمریکا-مکزیک-کانادا» را جایگزین «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به نفتا کنند
نوامبر ۲۰۱۸ رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پذیرفتند که «توافق آمریکا-مکزیک-کانادا» را جایگزین «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» موسوم به نفتا کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۹ بهمن توافق تجاری جدید ایالات متحده، مکزیک و کانادا را که پیشتر به تصویب دو مجلس کنگره رسیده بود، امضا و رسما آن را به قانون تبدیل کرد.

توافق تجارت آزاد از مسائل عمده کارزار انتخاباتی ترامپ بود و در به قدرت رساندن او نقش داشت.

توافق جدید «یو اس اِم سی اِی» جایگزین توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به «نفتا» شده است. پرزیدنت ترامپ بارها از نفتا انتقاد کرده بود. نوامبر ۲۰۱۸ رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پذیرفتند توافق جدید را جایگزین نفتا کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتی با اشاره به این که توافق جدید اکنون تبدیل به قانون شده است نوشت: پرزیدنت ترامپ فصل جدیدی را در روابط تجاری با کانادا و مکزیک گشوده است. تحت این توافق، ما شاهد استانداردهای کاری و زیست محیطی قوی‌تر، و همچنین شغل‌های تولیدی بیشتر برای مرفه‌تر و امن‌تر شدن سه ملت، خواهیم بود.

قانون جدید، شامل مقرراتی سختگیرانه تر بر سر خودروسازی، تجارت الکترونیک و حقوق کارگران است، اما جریان تجارت بین کشورهای آمریکای شمالی را بدون تغییری عمده در سطح ۱۲۰۰ میلیارد دلار نگاه می‌دارد.

این توافق برای اجرا باید در کانادا نیز تصویب شود. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز دوشنبه لایحه تصویب این توافقنامه را به مجلس عوام آن کشور ارائه داد. دیگر مقام‌های کانادا خواهان تصویب سریع آن شده‌اند.

مکزیک مراحل تصویب این توافقنامه را سال میلادی گذشته تکمیل کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG