لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

آمریکا: حزب الله، سوریه و ایران ثبات لبنان را تهدید می کنند


اعضای گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و پوستری از حسن نصرالله، رهبر این گروه
اعضای گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و پوستری از حسن نصرالله، رهبر این گروه

لبنان منتظر اعلام نتیجه دادگاه بین المللی سازمان ملل متحد در مورد ترور رفیق حریری است

آمريکا روز پنجشنبه ناخشنودی فزاينده خود را در مورد اقدامات گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و دو حامی خارجی آن، یعنی ايران و سوريه ابراز کرد. سوزان رايس، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، گفت که تلاش اين سه در شعله ور ساختن مناقشات فرقه ای است تا از این طریق بتوانند بر لبنان قدرت داشته باشند و صرفاً باعث ناپايداری سياسی در کشور کوچک لبنان و بی ثباتی در منطقه شوند.

در روزهای اخير مناقشات لفظی فزاينده ای بين آمريکا و سوريه در باره اقدامات يکديگر در لبنان و خاور ميانه رد و بدل شده است. اوایل همين هفته، بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه، به خبرنگار روزنامه الحيات گفت که آمريکا به هر کجا که وارد می شود، از جمله در سومالی و افغانستان و در دهه ۱۹۸۰ در لبنان، آشفتگی ايجاد کرده است. در پاسخ، واشنگتن سوريه را به خاطر تحویل سلاح به حزب الله، و صدور حکم بازداشت مقامات ارشد لبنان، متهم به ايجاد اغتشاش و بی ثباتی در لبنان کرده است.

روز پنج شنبه، خانم رايس در جمع خبرنگاران گفت که نگرانی واشنگتن از تلاش مخرب حزب الله در بی ثبات کردن منطقه همچنان عميق تر می شود. سفير آمريکا در سازمان ملل متحد همچنين ايران و سوريه را متهم کرد که تلاش می کنند استقلال لبنان را تضعيف و ثبات این کشور را به خطر اندازند.

خانم رايس گفت احتمالاً عوامل داخلی و خارجی شناخته شده ای از جمله حزب الله، ايران و سوريه بر این عقیده اند که شعله ور ساختن تنش های قومی به آنها کمک خواهد کرد که قدرت خود را در اين کشور داشته باشند. وی افزود که تلاشهای این کشورها، صرفاً ثبات در لبنان و منطقه را تهديد می کند. سفير آمريکا، که بيشتر بر روی سوريه متمرکز بود، گفت سوريه عمداً و آشکارا حاکميت، تماميت ارضی، اتحاد و استقلال سياسی لبنان تحت اداره يک دولت واحد که در قطعنامه ۱۵۵۹ سازمان ملل متحد به تصويب رسيده ناديده گرفته است.

قطعنامه ۱۵۵۹ سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۰۴ به تصويب رسيد خواستار خروج کليه نيروهای خارجی، و در آن زمان به ويژه سوريه، از لبنان شد. این قطعنامه همچنین پشتيبانی از حاکميت، تماميت ارضی، و استقلال لبنان را مورد تأييد قرار داد و خواستار انحلال و خلع سلاح کليه گروهای شبه نظامی فلسطینی و لبنانی در اين کشور شد.

بشار جعفری، سفير سوريه در سازمان ملل متحد ضمن تکذيب اظهارات سفير آمريکا گفت این اظهارات بر اساس « داده ها و اطلاعات غلط» گزارش اخير دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرا مفاد قطعنامه ۱۵۵۹ بوده است.

تری ردلارسن، ناظر و ديپلمات سازمان ملل در اجرای قطعنامه ۱۵۵۹، در نشست محرمانه ای اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد را در جريان نتايج بدست آمده از مأموريت خود قرار داد. او به اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد هشدار داد که منطقه خاور ميانه در وضعيتی بحرانی است.
رودلارسن، گفت که به اعقتاد وی طوفان و گردبادهای شديدی منطقه را فراگرفته است. او افزود که در ميان اين طوفان هنوز چادری سرپا ايستاده است که تنها دو ديرک دارد. يکی از اين ديرک ها فلسطينی و ديگر لبنانی است. اگر يکی از اين دو ديرک بشکند تمام چادر را نيز به هوا خواهد برد، به عبارتی ديگر، بی ثباتی لبنان اثری منفی بر روی تمام منطقه خاورميانه خواهد داشت.
رد لارسن به اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد هشدار داد که شبه نظاميان لبنانی و غير لبنانی، فراتر از کنترل دولت، همچنان به عمليات خود ادامه می دهند. او گفت که شاخه نظامی حزب الله همچنان مجهزترين و مهمترين گروه مسلح لبنان را تشکيل می دهد، که توانایی رزمی آنها ممکن است بیش از قدرت نيروهای مسلح لبنان باشد.

این ديپلمات سازمان ملل متحد اظهار داشت که مهمات جنگی حزب الله فضای ارعاب در لبنان ايجاد کرده است. ردلارسن به اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد پيشنهاد کرد که حزب الله لبنان خلع سلاح شده و بصورت يک حزب سياسی در آيد.

وضعیت در لبنان در ماه های اخیر بیشتر دچار تنش شده است. لبنان منتظر اعلام نتیجه دادگاه بین المللی سازمان ملل متحد در مورد ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان و ۲۲ تن دیگر در یک بمب گذاری است. سوریه که بسیاری گمان می برند در این ترور نقش داشته، دخالت در این حمله را رد کرده است. عده زیادی از ناظران پیش بینی می کنند که دادگاه علیه اعضای حزب الله لبنان اعلام جرم کند. مسئله ای که باعث نگرانی این گروه است.

روز چهارشنبه، در حومه شهر بيروت که پايگاه حزب الله بشمار می رود سه عضو سازمان ملل متحد که پرونده ترور رفیق حریری را بررسی می کنند، در مطب پزشکی مورد حمله و تهدید گروهی از زنان قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG