لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

فرستاده آمريکا: تأسيسات اتمی جديد کره شمالی «يک بحران نيست»


فرستاده آمريکا: تأسيسات اتمی جديد کره شمالی «يک بحران نيست»
فرستاده آمريکا: تأسيسات اتمی جديد کره شمالی «يک بحران نيست»

فرستاده ويژه آمريکا در امور کره شمالی می گويد ادعای پيونگ يانگ مبنی بر ساختن تأسيسات پيچيده غنی سازی اورانيوم در تناقض با قطعنامه سازمان ملل و تعهدات خود کره شمالی است.

با اينهمه «استفان بازورت» در کره جنوبی به خبرنگاران گفت که خبرهای تازه در مورد تأسيسات جديد غنی سازی کره شمالی «يک بحران» محسوب نمی شود.

فرستاده ويژه آمريکا و گروه ديپلمات های آمريکايی روز دوشنبه گفت و گوهايی را در سئول با مقامات کره جنوبی در مورد تأسيسات جديد، بعمل آوردند. يک کارشناس آمريکايی که از اين تأسيسات ديدن کرده است گفت که بيش از ۱۰۰۰ سانتريفيوژ در آن محل، تعبيه شده است.

«استفان بازورت» می گويد که آمريکا تلاشهای کره شمالی را برای غنی سازی اورانيوم از مدتها پيش از نزديک، تحت نظر قرار داده است. وی گفت تأسيسات جديد نقض آشکار قطعنامه های سازمان ملل و تعهدات کره شمالی در گفتگوهای پيشين اتمی، محسوب می شود.

قرار است آقای بازورت با مقامات ژاپن و چين در اين هفته، ملاقات کند. فرستاده ويژه آمريکا می گويد که نميتواند آينده گفتگوهای شش جانبه را که برای متقاعد کردن کره شمالی برای کنار گذاردن اهداف اتمی خويش است، پيش بينی کند.

در همين حال کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد که ممکن است آن کشور به ايالات متحده اجازه دهد تسليحات اتمی تاکتيکی خود را در خاک کره جنوبی، قرار دهد. آمريکا آخرين سلاح های اتمی تاکتيکی خود را در سال ۱۹۹۱ از خاک کره جنوبی، خارج کرد. البته کره جنوبی همچنان از نظر نظامی تحت پوشش تسليحات اتمی آمريکا، قرار داشته است. احتمال تصميم تازه سئول در اين زمينه تنها اهميت روانی، خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG