لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

شاپيرو دليل فروش جتهای جنگنده آمريکا به سعودی را توضيح داد


شاپيرو دليل فروش جتهای جنگنده آمريکا به سعودی را توضيح داد
شاپيرو دليل فروش جتهای جنگنده آمريکا به سعودی را توضيح داد

فروش فروش جتهای جنگنده آمريکا به عربستان سعودی که به منظور کمک به برقراری و تقويت امنيت در منطقه صورت می گيرد همزمان با افزايش تنش بين تهران و واشنگتن است.

اندرو شاپيرو، مدير کل امور سياسی نظامی وزارت امور خارجه ايالات متحده، روز پنجشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی، فروش جت های جنگنده اف ۱۵ به عربستان سعودی را اعلام کرد، و گفت: در چند روز گذشته ايالات متحده و عربستان سعودی قرارداد سفارش تا ۸۴ جت جنگنده پيشرفته اف-۱۵ اس ای را امضا کردند. اين قراداد همچنين شامل بهسازی ۷۰ هواپيمای اف-۱۵ فعلی عربستان سعودی، تسليحات، لوازم يدکی، آموزش، و نگهداشت و تعمير است. ارزش اين قرارداد نزديک به ۳۰ ميليارد دلار است.

آقای شاپيرو فروش اين جت های جنگنده را نمادی از رابطه نزديک و مستحکم دو کشور و تعهد ايالات متحده به توانمندی عربستان سعودی در منطقه خواند.

اين ۸۴ جت جنگنده ساخت شرکت بوئينگ رادارهای پيشرفته و جنگ افزارهای الکترونيکی دارند و در نوع خود بسيار پيچيده اند.

فروش اين جت های جنگنده پيشتر به تصويب کنگره رسيده بود ولی اعلام فروش آن همزمان با افزايش تنش ايالات متحده و ايران است. آمريکا و عربستان سعودی نگران برنامه اتمی ايران هستند و ايران را خطری بزرگ در منطقه می دانند.

اندرو شاپيرو گفت: همانطور که می دانيد در خاورميانه چندين خطر هست از جمله امنيت مرزها، و تهديدهايی که در خليج فارس وجود دارد. يکی از تهديدهايی که عربستان و ديگر کشورهای منطقه با آن روبروهستند، ايران است؛ ولی فروش اين جت های جنگنده به اين منظور نيست؛ هدف برآوردن نيازهای دفاعی دوست ما عربستان سعودی است.

کنگره ايالات متحده بيش از يک سال قبل فروش تسليحات نظامی به ارزش بيش از ۶۰ ميليارد دلار به عربستان را در ۱۰ تا ۱۵ سال آينده تصويب کرد.

XS
SM
MD
LG