لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

رهبران آمريکا و ژاپن موافقتنامه کاهش حضور نظامی آمريکا در اوکيناوا را امضا کردند


رهبران آمريکا و ژاپن موافقتنامه کاهش حضور نظامی آمريکا در اوکيناوا را امضا کردند
رهبران آمريکا و ژاپن موافقتنامه کاهش حضور نظامی آمريکا در اوکيناوا را امضا کردند

آمريکا و ژاپن خواستار تقويت اتحاد امنيتی ميان دو کشور هستند. اين نکته در ديدار باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و يوشی هيکو نودا، نخست وزير ژاپن، در واشنگتن مطرح شد.

ديدار رهبران ايالات متحده و ژآپن در کاخ سفيد در روز دوشنبه تازه ترين تلاش واشنگتن برای اتحاد با شريکانش در شرق آسيا و برقراری موازنه قوا با چين در منطقه بود.

باراک اوباما و يوشی هيکو نودا موافقتنامه کاهش حضور نظامی آمريکا در جزيره اوکيناوای ژاپن را - که مدتها متوقف مانده بود - امضا کردند.

بر اساس اين توافق ايالات متحده ۹ هزار نيروی نظامی خود را از جزيره اوکيناوا ژاپن به پايگاههای ديگر در جزيره گوام، هاوايی و استراليا منتقل خواهد کرد. حضور پايگاه هوايی آمريکا در منطقه پرجمعيت اوکيناوا سالها بر روابط دو کشور سايه انداخته بود؛ و به يک معضل عمده سياسی برای دولت آقای نودا تبديل شده بود.

ژاپن تعهد کرده است برای انتقال نيروهای آمريکايی به گوام و برنامه های آموزش نظامی مشترک، سه ميليارد و يکصد ميليون دلار بپردازد.

در کنفرانس خبری که در پايان اين ديدار برگزار شد، پرزيدنت اوباما موافقتنامه امضا شده ميان دو کشور را «حافظ منافع گسترده متحدان آمريکا و ژاپن» خواند.

آقای نودا نيز گفت اين توافق به دو کشور کمک خواهد کرد که همکاری های دو جانبه را در زمينه امنيت و دفاع، گسترش دهند.

رييس جمهوری آمريکا تأکيد کرد اين کشور به هيچ عنوان قصد ندارد محدوديت هايی برای چين بوجود آورد؛ اما يادآور شد: چين بايد به دنيا اطمينان دهد که عضوی از جامعه بين المللی است؛ دنيايی که قوانين و هنجارهای آن رعايت می شود؛ و همه کشورها حق دارند رشد کنند و موفق شوند.

رهبران آمريکا و ژاپن در برابر فعاليت های هسته ای کره شمالی هم موضع واحدی اتخاذ کردند.

آقای نودا با وزيران خارجه و دفاع آمريکا و همتايان فيليپينی آنها نيز ديدار و گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG