لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۹

واکنش آمريکا و اسراييل به رفتار ايران در منطقه چه خواهد بود؟


واکنش آمريکا و اسراييل به رفتار ايران در منطقه چه خواهد بود؟

لئون پانه تا، وزير دفاع آمريکا، می گويد، فکر نمی کند اسراييل هنوز در خصوص حمله احتمالی به ايران تصميمی گرفته باشد.

وزير دفاع آمريکا روز سه شنبه در کميته امور تسليحاتی سنای آمريکا، گفت، چنين نظری ندارد که اسراييل در بهار آينده به ايران، حمله خواهد کرد.

با اين حال لئون پانه تا تاکيد کرد که دولت آمريکا شديدا نگران رفتارها و اهداف هسته ای ايران است.

پيشتر روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به نقل از آقای پانه تا نوشته بود که احتمالا حمله اسراييل به ايران در بهار سال آينده صورت خواهد گرفت.

لئون پانه تا افزود: ما خيلی شفاف اعلام کرده ايم ايران نبايد سلاح اتمی توليد کند. ما خيلی صريح اعلام کرده ايم آنها نبايد تنگه هرمز را ببندند. ما خيلی صريح گفته ايم آنها نبايد با صدور تروريسم، دولت های ديگر را تضعيف کنند.

لئون پانه تا تصريح کرد که آمريکا و ديگر کشورها تا کنون در راستای تشديد تحريم ها عليه جمهوری اسلامی گام های خوبی را برداشته اند.

در همين حال سيلوان شالوم، معاون نخست وزير اسراييل، می گويد جمهوری اسلامی با دستيابی به سلاح هسته ای در پی احيای امپراتوری پارس است تا بار ديگر ابرقدرت منطقه شود.

سيلوان شالوم پس از ديدار با بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، به رسانه ها گفت تغيير حکومت های منطقه و تصاحب منابع نفتی خاورميانه بخشی از برنامه تبديل شدن ايران به قدرت منطقه است.

اشاره معاون نخست وزير اسراييل به امپراتوری ايران، گستره جغرافيای سياسی پادشاهی هخامنشی است که بخش های بزرگی از سه قاره آسيا، آفريقا و اروپا را در می گرفت.

شالوم افزود: اگر جمهوری اسلامی بتواند حکومتهای منطقه را تغيير دهد، درآمد نفتش و بمب اتمی را در اختيار داشته باشد، آنگاه به اين نتيجه می رسد که می تواند بار ديگر يک ابرقدرت اصلی در جهان شود.

عليرضا ميريوسفی، سخنگوی هيئت نمايندگی دائمی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، در واکنش به اين سخنان مقام اسراييلی گفت اين اظهارات ادعاهای کذب حکومتی است که هزاران شهروند بيگناه را در سراسر جهان می کشد.

سخنگوی هيئت نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد افزود: اسراييل يگانه حکومت خاورميانه است که مجهز به بمب اتمی است و هدفش اجرای سياست تفرقه افکنی ميان مسلمانان منطقه است.

سخنگوی هيئت نمايندگی ايران در ادامه گفت: اسراييل مدعی است ايران يک تهديد واقعی برای ادامه حيات آن کشور است.

اسراييل می گويد موشکهای دوربرد ايران توانايی هدفگيری خاک اسراييل را دارد و جمهوری اسلامی از گروه های مسلح ضداسراييلی از جمله حماس حمايت می کند.

اما مقام اسراييلی در پاسخ به امکان مذاکره با ايران برای حل مشکلات دو طرف گفت چگونه می توان با دولتی وارد گفتگو شد که نيمی از تلاش هايش برای نابودی اسراييل است؟

XS
SM
MD
LG