لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

همايش نظامی مشترک آمريکا و اسراييل


همايش نظامی مشترک آمريکا و اسراييل
همايش نظامی مشترک آمريکا و اسراييل

ايالات متحده و اسراييل در حال برنامه ريزی يک همايش نظامی مشترک هستند که در سال ٢۰۱٢ با تمرکز بر دفاع موشکی انجام خواهد شد. اين اقدام در حالی صورت می گيرد که به گزارش رسانه های اسراييل دولت آن کشور حمله به تاسيسات اتمی ايران را بررسی می کند. حمله ای که ايران اعلام کرده در صورت انجام، به آن پاسخ خواهد داد.

مرز شمالی اسراييل و حصار شهرها، مزارع آن کشور و بلندی های جولان را از جنوب لبنان، پايگاه حزب الله، و همچنين سوريه، جدا می کند - يعنی از دو متحد ايران.

اسراييل در ماه دسامبر در بلندی های جولان نه تنها به يک تمرين نظامی دست زد بلکه تمرين های اضطراری را به منظور مقابله با حملات موشکی و سلاح های بيولوژيکی به مرحله اجرا گذارد.

اوزی رابين، فرمانده پيشين برنامه دفاع موشکی اسراييل، معتقد است اگر آنگونه که رسانه های اسراييل می گويند اسراييل به تاسيسات اتمی ايران حمله کند، آن کشور بايد آمادگی مقابله با حمله تلافی جويانه ايران را داشته باشد.

فرمانده پيشين برنامه دفاع موشکی اسراييل می افزايد: در مقابل تهديد های هوايی، ما نيروی هوايی بسيار قوی داريم. در مقابل تهديدهای زمينی، ما لشگر زمينی قدرتمندی داريم. برای حملات موشکی، ما هنوز آنقدر آمادگی نداريم.

ايران موشک هايی دارد که می تواند به اسراييل و اروپا برسد و اسراييل نگران از آن است که ايران به سلاح های اتمی، از جمله کلاهک های اتمی نيز مجهز شود.

سوريه و حزب الله، متحدان ايران، نيز هزاران موشک کوتاه برد دارند و اخيرا از لبنان چند موشک به شمال اسراييل، شليک شد. از جنوب در نوار غزه نيز ستيزه گران فلسطينی که توسط ايران حمايت می شوند به خاک اسراييل، شليک می کنند. حملاتی که نشان می دهد اسراييل از شمال و جنوب آسيب پذير است و می تواند در معرض تهديد قرار گيرد.

اوزی رابين با تأکيد بر اينکه تهديد واقعی اين است که ايران به يک قدرت اتمی تبديل شود، می گويد: هدف ايران تسلط بر منطقه است. وقتی قدرت اتمی داشته باشند با آن ها بايد مانند يک قدرت بزرگ رفتار کرد و آن ها از اين قدرت نه تنها عليه اسراييل بلکه جهان و عمدتا غرب استفاده خواهند کرد.

اما مهدی عبدل هادی، تحليلگر فلسطينی، که معتقد است اسراييل در مورد تهديد ايران مبالغه می کند، می گويد: به نظر اعراب و فلسطينيان، ايران قصد ندارد با اسراييل برخورد داشته باشد يا جهان را به چالش کشد. آنها مشکلات داخلی زيادی دارند. ولی اسراييل تهديد ايران را همچنان جدی تلقی می کند بويژه که گزارش های اخير حاکی از آن است که حزب الله بر شمار موشک های خود افزوده است و سازمان اطلاعات اسراييل می گويد حزب الله در استفاده از تسليحات خود ترديد نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG