لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۷

اختلاف نظر اوباما و نتانیاهو در مورد صلح


باراک اوباما رییس جمهوری امریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز جمعه در نخستین دور مذاکرات در واشنگتن بر اختلاف نظرهای خود در باره روند برقراری صلح خاورمیانه تاکید کردند.

این دیدار یک روز پس از اظهارات پرزیدنت اوباما در باره مرزهای احتمالی آینده اسراییل، برتنش ها افزوده است. نتانیاهو گفت« از تلاش پرزیدنت اوباما قدردانی می کنم و تاکید می کنم اسراییل هم صلح می خواهد و من هم صلح می خواهم.»

روز پنجشنبه پرزیدنت اوباما در یک سخنرانی مهم در باره سیاست خارجی آمریکا گفت« با توجه به شرایط موجود اسراییل باید به مرزهای پیش از جنگ شش روزه ۱۹۶۷ بازگردد. نتانیاهو پس از جلسه کاخ سفید به خبرنگاران گفت« اسراییل مایل است امتیاز بدهد ، اما به مرزهای ۱۹۶۷ که غیر قابل دفاع هستند، باز نخواهد گشت. در حالی که رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسراییل به گفت و گو نشسته بودند، گروه چهارکه از ده سال پیش تاکنون برای برقرای صلح در خاورمیانه تلاش می کند، در بیانیه ای از دیدگاه پرزیدنت اوباما برای صلح حمایت کرد. سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، روسیه و آمریکا اعضای این گروه هستند.

فلسطینیان، که خواستار ایجاد یک کشور فلسطینی هستند، از نظر رییس جمهوری امریکا استقبال کردند. این در حالی است که نتانیاهو تصریح کرده که خروج اسراییل از برخی از مناطقی که در جریان جنگ تصرف کرد، محله های مهم یهودی نشین در کرانه غربی را خارج از اسراییل باقی خواهد گذاشت.

روز جمعه، یک مقام اسراییلی که با نتانیاهو به امریکا سفر کرده، گفته بود مقام های اسراییلی احساس می کنند که واشنگتن واقعیت آن چه را که اسراییل با آن روبروست،درک نمی کند.

XS
SM
MD
LG