لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

مدارس اسلامی در آمريکا، اميدها و نگرانی ها


دانش آموزان در یک مدرسه اسلامی در ایالت میشیگان آمریکا
دانش آموزان در یک مدرسه اسلامی در ایالت میشیگان آمریکا

منتقدان می گویند مدراس اسلامی به دانش آموزان افکار و احساسات خشونت بار ضد غربی منتقل می کنند

دانش آموزان در مدرسه جوانان آمریکایی مسلمان در شهر «دیربورن» ایالت میشیگان آمریکا ضمن پیروی از برنامه ها و استاندارد های درسی دولت، دروس اسلامی نیز می آموزند. آنها در بخش زبان های خارجی، آموزش زبان عربی را نیز به عنوان زبان دوم خود برگزیده اند.

آمریکاییان مسلمان به این مدارس بصورت مراکزی نگاه می کنند که برنامه های آموزشی عمومی و در عین حال دروس اسلامی را آموزش می دهند. در همین حال، بسیاری از منتقدان ابراز نگرانی کرده اند که برخی از این مدارس ممکن است کودکان و نوجوانان را به سوی آرمان های اسلام گرایانه افراطی سوق دهد. همزمان با رشد جمعیت مسلمانان در آمریکا، بر شمار مدارس اسلامی نیز در سراسر کشور افزوده می شود.

آموزش دینی

آموزش در جامعه میشیگان همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. خانواده های مسلمان نیز همانند سایر خانواده ها از آزادی گزینش آموزشی برخوردارند.

از یک سو، آنها می توانند فرزندان خود را به مدارس عمومی و یا خصوصی بفرستند، و آموزش های دینی آنها را در خانه انجام دهند. یا آنکه، برای تعطیلات آخر هفته فرزندان خود را در مدارس مذهبی ثبت نام کنند.

از سوی دیگر خانواده های مسلمان می توانند فرزندان خود را به مدارس خصوصی اسلامی بفرستند.

یوان حدّاد، استاد تاریخ دانشگاه «جرج تاون» می گوید در آمریکای شمالی بیش از صد مدرسه خصوصی اسلامی وجود دارد که کاملاً از برنامه ها و دروس استاندارد مدارس دولتی پیروی می کنند و در عین حال دروس اسلامی را نیز تدریس می کنند. حداد می گوید پس از حمله تروریستی یازدهم سپتامبر در آمریکا، شهروندان این کشور نگران هستند که ممکن است مدارس خصوصی اسلامی در آمریکا تروریست های داخلی را پرورش داده و امنیت کشور را به خطر بیاندازد.

پدیده ای نو

افکار عمومی چالش تازه ای برای خانواده های مسلمان فراهم آورده است، که بخش عمده ای از آن از برخی از رسانه های گروهی آمریکا سرچشمه می گیرد که اغلب عقاید افراطی را به مدارس اسلامی نسبت داده اند. در مدارس عمومی دانش آموزان مسلمان مورد تبعیض قرار می گیرند.

در این ارتباط، پروفسور حداد می گوید که برخی از خانواده ها به دلیل تبعیض در مدارس عمومی مجبور شده اند که فرزندان خود از مدارس عمومی به مدارس اسلامی منتقل کنند.

یکی دیگر از مسائلی که خانواده های مسلمان با آن روبرو هستند تدریس دروسی، مانند دروس مرتبط با مسائل جنسی است که ناقض ارزشهای مذهبی و اخلاقی بسیاری از مسلمانان است.

گرانی شهریه مدارس خصوصی، مشکلات مدارس عمومی، و حفاظت بیشتر از فرزندان خود بسیاری از خانواده ها، از جمله خانواده های مسلمان، یهودی و مسیحی را برآن داشته است که با کمک یکدیگر به آموزش فرزندان خود در خانه بپردازند.

این گروه دسترسی به برنامه ویژه آموزشی دارند که فززندان آنها می توانند در خانه و از طریق اینترنت تحت نظارت والدین خود، برنامه های درسی خود را مطالعه کنند.

برانگیخته شدن افکار عمومی

پروفسور حداد یکی از نویسندگان کتاب «آموزش آمریکاییان مسلمان» پذیرفته است که افکار عمومی در مورد آنچه در مدارس اسلامی تدریس می شود بطور فزاینده ای برانگیخته شده است.

دانیل پایپز، تاریخ دان محافظه کار انجمن خاور میانه، و مؤسس پایگاه اینترنتی «کمپوس واچ» معتقد است شماری از مدارس اسلامی در آمریکا به دانش آموزان دروسی تدریس میکنند که آمیخته با افراط گرایی است. پایپز می گوید در این مدارس کتابهای درسی و معلمانی حضور دارند که آشکارا افکار ضد غربی و ضد ادیان یهودی و مسیحی را تدریس می کنند. آنها از اسلام به عنوان تنها دین بر حق یاد کرده، و از برتری آن بر سایر ادیان سخن می گویند. به گفته پایپز، در بسیاری از موارد این گونه افکار دانش آموزان را به سمت تروریسم سوق می دهد. او برای نمونه گفت که یکی از بهترین دانش آموزان آکادمی اسلامی سعودی به جرم تلاش برای کشتن جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در حال حاضر در زندان بسر می برد.

پایپز گفت بسیاری از مدارس اسلامی عقاید افراطی و مخرب را منتشر می کنند. آنها به دانش آموزان تفهیم می کنند که تنها مسئله ای که در زندگی آنها اهمیت دارد داشتن هویت اسلامی است.

آلبرت هارب، مدیر اکادمی جوانان آمریکایی مسلمان در «دیربورن» ایالت میشیگان ابراز امیدواری کرده است که دانش آموزان این آکادمی مظاهر مثبتی از اسلام را در جامعه آمریکا به نمایش بگذارند.

موضوعات استداندارد

هارب می گوید که ما از برنامه های درسی ایالت میشیگان پیروی می کنیم. ما همچنین دین اسلام و زبان عربی را به عنوان زبان دوم به دانش آموزان می آموزیم. او گفت: می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که دانش آموزان ما شخصیت اسلامی گرفته و می توانند جنبه های مثبت اسلام را به جامعه آمریکا ارائه کنند.

کارشناسان پیشنهاد کرده اند در حالیکه آمریکاییان مسلمان تلاش می کنند که بهترین آموزش را برای فرزندان خود فراهم کنند، آنها همچنین باید تلاش بیشتری کنند تا شهروندان آمریکایی را با اصول اسلامی آشنا کنند.

XS
SM
MD
LG