لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۵

آمريکا افزايش حمله ها در عراق را به ايران نسبت می دهد


آمريکا افزايش حمله ها در عراق را به ايران نسبت می دهد
آمريکا افزايش حمله ها در عراق را به ايران نسبت می دهد

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، می گويد گروه های افراطی شيعه عراق عمدتاً مسئول حمله های اخير هستند و اين گروه ها از طرف ايران تغذيه می شوند.

رابرت گيتس می گويد ايران سلاح های قوی و پيچيده گروه های افراطی شيعه را تأمين می کند.

به گفته وزير دفاع ايالات متحده اکنون ديگر نوری المالکی، نخست وزير عراق، نيز نگران نفوذ اين گروه ها شده است.

آقای گيتس نسبت به نفوذ ايران ابراز نگرانی کرده و گفت معتقد است القاعده چندان ديگر جای نگرانی ندارد اما گروه های شيعه جنگ مذهبی را آغاز کرده اند.

درست دو هفته پيش يک گروه شيعه اعلام کرد که مجری حمله ای بود که به کشته شدن ۶ آمريکائی منجر شد. ژنرال جفری بيوکنن به خبرگزاری رويترز گفت گروه ها می گويند هدفشان نيروهای آمريکاست اما علاوه بر آن غيرنظاميان عراقی هم کشته می شوند.

آمريکا قرار است کليه نيروهای خود را تا آخر سال جاری ميلادی از عراق خارج کند.

اما وزير دفاع آمريکا معتقد است ماندن نيروهای آمريکا در عراق اطمينان خاطر به ديگر کشورهای حوزه خليج فارس می دهد، آن هم به خاطر نفوذ و ديگر فعاليت های ايران. لیان پنتا که تقريباً دو هفته ديگر پست وزارت دفاع را برعهده می گيرد به کنگره اين کشور گفته است انتظار دارد عراق از واشنگتن درخواست کند شماری از نيروهای آمريکا در آن کشور، باقی بمانند.

در همين حال روز دوشنبه انفجار بمبی در بغداد چند مجروح برجای گذاشت. مقام های عراقی اعلام کردند در بمب در کنار جاده جاسازی شده بود و در نزديکی کاروان سفارت فرانسه منجر به مجروح شدن ۷ تن شد. به گفته ی مقام ها، چهار نگهبان عراقی و سه غيرنظامی در حمله روز دوشنبه مجروح شدند. در همين حال به گفته مقام های عراقی در منطقه ی شمالی شعب بغداد نيز انفجار بمبی که در يک خودرو جاسازی شده بود يک کشته و چهار زخمی برجای گذاشت. همچنين به گفته پليس عراق، در جنوب بغداد مردان مسلح با اسلحه های بی صدا، يک افسر پليس عراق را کشتند.

روز سه شنبه، نيز دو بمب گذاری اتوموبيلی در نزديکی خانه فرماندار ديوانيه در صد و پنجاه کيلومتری بغداد دست کم ۲۲ کشته و ۳۰ زخمی، برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG