لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

استقبال آمريکا از مهاجران


مدیر اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا که خود يک مهاجر است
مدیر اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا که خود يک مهاجر است

اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا می گويد که حدود ۷۰۰ هزار نفر مهاجر از بيش از ۲۰۰ کشور جهان سال گذشته به تابعيت آمريکا در آمدند

اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا می گويد که حدود ۷۰۰ هزار نفر مهاجر از بيش از ۲۰۰ کشور جهان ظرف سال گذشته به تابعيت آمريکا در آمدند.
شخصی که اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا، يعنی بخشی از وزارت امنيت داخلی آمريکا را اداره می کند، الی ياندرو مايورکاس نام دارد، که خود يک مهاجر است.
مايورکاس در ماه اوت سال ۲۰۰۹ ميلادی به مديريت اداره امور تابعيت و مهاجرت آمريکا برگزيده شد، و نظارت بر کار ۱۸ هزار کارمند را بر عهده گرفت.

نقش مضاعف
مايورکاس معتقد است که اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا نقشی مضاعف در زندگی آمریکایی دارد: از يک سو مهاجران تازه را در آغوش گرفته و به آنها خوش آمد می گويد، و از سوی ديگر امنيت ملی آمریکا را تقویت می کند.
مايورکاس می گوید «ما درصد عمده ای از مهاجران جهان را می پذيريم. ما در واقع چراغ اميدی برای مهاجران جهان هستيم که بدنبال زندگی بهتر برای خود و عزيزانشان هستند. در عين حال ما کسانی را که می خواهند به ما آسيب برسانند در آغوش نگرفته و به آنها خوش آمد نمی گویيم.»

به جز بوميان آمريکا، کليه شهروندان اين کشور و يا پيشينيان آنها از کشور ديگری به آمريکا آمده اند. اگرچه آمريکا کشور مهاجرپذيريست، ولی مايورکاس بر این عقیده است که مرزهای کشور بايد سخت کنترل شوند. کنگره آمريکا هم تعداد موارد صدور ویزا و هم نوع آنها را محدود کرده است.

مايورکاس می گوید رواديد مخصوصی برای برنامه کار موقت در آمريکا وجود دارند. کارگران کشاورزی و افراد متخصص که شرايط لازم را دارا باشند می توانند از اين نوع رواديد، که کنگره آمريکا آنها را به تصويب رسانده، استفاده کنند.
مايورکاس می گويد برای ارائه رواديد کار موقت و ايجاد تعادل در امور مهاجرت، شرايط و تدابير سنجيده ای وجود دارند که ما ضمن جلب افراد با استعداد در هربرنامه، بتوانيم از نيروی کار آمريکا نيز دفاع و حفاظت کنيم.

برخی مواقع، در واکنش به یک وضعیت بحرانی انسانی، نظیر زلزله ویران کننده سال جاری میلادی در هائیتی، برنامه های مهاجرتی نیز گسترش می یابد. بطوریکه برخی از زلزله زدگان هائیتی می توانند از مزايای مهاجرت برخوردار باشند.
مايورکاس گفت پس از زمين لرزه هائيتی، دولت آمريکا فوراً به شهروندان هائيتی در آمریکا مهاجرت موقت ارائه کرد، و به آنها اجازه داد بدون در نظرگرفتن وضعیت مهاجرتیشان، تا زمانيکه بازسازی و ثبات در هائيتی بر قرار نشده، در آمريکا اقامت داشته باشند.

اعطای پناهگاه
سیاست مهاجرتی آمريکا برای پناهندگان سياسی، محلی برای اقامت فراهم آورد. مايورکاس می گويد برنامه های مهاجرت و پناهندگی، که رأس مسائل عمده بين المللی قرار دارد، آمريکا را پناهگاه امنی برای کسانی توصيف می کند که بخاطر عضويت در گروه خاصی، در معرض آزار و اذیت قرار دارند.
مايورکاس بعنوان نمونه از عراقی هایی که به آمريکا در جنگ در آن کشور کمک کردند اشاره می کند که احتمالاً به خاطر کمکهای خود شامل شرايط مهاجرتی به آمريکا می شوند.
دولت آمريکا در سال ۱۹۶۰، يعنی زمانيکه مايورکاس و خانواده اش از کوبا به آمريکا مهاجرت کردند برای آنها محلی برای زندگی ارائه کرد. مايورکاس در اين ارتباط می گويد «پدرم متولد کوباست ولی مادرم در اروپای شرقی متولد شد، که در زمان جنگ جهانی دوم به کوبا گريخت. پس از انقلاب کوبا، والدينم من و خواهرم را به آمريکا آورند. آنها مايل نبودند که کودکان خود را در يک کشور کمونيستی بزرگ کنند.»

به دنبال رويای آمريکایی
در حاليکه آمريکا برای مهاجران امکانات و فرصتهای عالی فراهم می آورد، مايورکاس خاطر نشان می کند که اين بستگی به خود مهاجران دارد تا بتوانند بیشترین استفاده را از این فرصت ها ببرند، استفاده از فرصت ها از طريق ابتکار، کار سخت، و کسب آموزش. او گفت که والدينش همواره در مورد آموزش و ادامه تحصيل تأکيد می کردند.
مايورکاس می گويد: « پدر و مادرم از زمان کودکی از قدرت علم بعنوان وسيله ای برای رشد، کشف، فرصت، و تحقق رویاها سخن می گفتند. »
مايورکاس ضمن آنکه ميرات در هم آمیخته خود را افتخارآميز می خواند، به فرهنگ ژرف و تنوع قومی که مهاجران آمريکایی به اين کشور آورده اند می بالد. جمعيت بيش از يک ميليونی دانش آموزان شهر نيويورک در منازل خود به ۱۸۰ زبان مختلف صحبت می کنند که مايورکاس آنرا بخشی از زيبایی آمريکا عنوان می کند.
برای موفقيت در آمريکا مايورکاس معتقد است که مهاجران بايد تلاش کنند خود را با فرهنگ آمريکا وفق دهند. برای بدست آوردن تابعيت آمريکا، کليه متقاضیان بايد نشان دهند که تا حدودی به زبان انگيسی، تاريخ آمريکا، و طرز کار دموکراسی آمریکا آشنایی دارند.
مايورکاس در عين حال معتقد است که اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا موظف است که تشريفات گرفتن رواديد برای کسانيکه می خواهند به اين کشور مهاجرت کنند و آمريکا را بصورت خانه هميشگی خود درآورند، ساده تر کند و از تلاش کسانی که می خواند آمریکا خانه دائمیشان شود، حمایت کند.

XS
SM
MD
LG