لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

کلينتون در مورد اقدامات تحريک آميز مقامات ايران هشدار داد


کلينتون در مورد اقدامات تحريک آميز مقامات ايران هشدار داد
کلينتون در مورد اقدامات تحريک آميز مقامات ايران هشدار داد

وزير امور خارجه آمريکا نسبت به اقدامات تحريک آميز مقام های تهران هشدار داد.

هيلاری کلينتون که روز جمعه در کنار همتای آلمانی اش سخن می گفت تاکيد کرد تلاش جمهوری اسلامی برای دستيابی به سلاح اتمی و نيز تهديدهايی همچون بستن تنگه هرمز، ايران را در مسير خطرناکی قرار خواهد داد.

آمريکا و متحدان اروپايی اش از افزايش تحريم ها عليه ايران سخن می گويند. کشورهای غربی خواستار شفافيت بيشتر مقام های تهران در خصوص برنامه اتمی ايران هستند. اکنون تحريم بانک مرکزی و نيز تحريم نفت ايران در مرکز گفتگوهای مقام های غربی است.

گوئيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، با تأکيد بر هدف قرار دادن منابع مالی برنامه اتمی ايران، گفت: دولت ايران به تعهدات بين المللی خود در خصوص شفافيت برنامه اتمی اش عمل نمی کند. ما راهی نداريم به جز تصويب تحريم های سخت تری که منابع مالی برنامه اتمی ايران را هدف قرار خواهد داد.

گوئيدو وستروله که در کنار همتای آمريکايی اش در واشنگتن سخن می گفت تاکيد کرد هنوز امکان مذاکرات جدی با مقام های ايرانی در خصوص برنامه اتمی جمهوری اسلامی وجود دارد اما دستيابی ايران به سلاح اتمی برای آلمان و آمريکا قابل قبول نيست.

وزير امور خارجه آمريکا نيز نسبت به تهديدهای نظامی و امنيتی ايران هشدار داد. خانم کلينتون گفت: ما در روزهای آينده، منتظر اقدامات تازه اتحاديه اروپا برای افزايش فشارها عليه ايران هستيم. ما برای جمهوری اسلامی ايران روشن ساخته ايم که تلاشش برای دستيابی به سلاح اتمی و اقدامات تحريک آميز بی موردی نظير تهديد به بستن تنگه هرمز، ايران را در مسيری خطرناک قرار می دهد.

سخنان وزرای امور خارجه آمريکا و آلمان پس از آن عنوان شد که اتحاديه اروپا اعلام کرد هنوز منتظر پاسخ نامه ای است که در مهر ماه به مقام های ايرانی فرستاده بود. در آن نامه اتحاديه اروپا از تمايلش نسبت به از سرگيری گفتگوهای جدی در خصوص برنامه اتمی ايران، سخن گفته بود.

قرار است روز دوشنبه، وزرای امور خارجه اتحاديه اروپا در خصوص افزايش فشارها عليه جمهوری اسلامی ايران به گفتگو بپردازند. انتظار می رود کشورهای اتحاديه اروپا در خصوص تحريم خريد نفت ايران به توافق رسند.

XS
SM
MD
LG