لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

عصبانیت مهاجم فرودگاه فرانکفورت از حوادث افغانستان


عصبانیت مهاجم فرودگاه فرانکفورت از حوادث افغانستان
عصبانیت مهاجم فرودگاه فرانکفورت از حوادث افغانستان

دادستان آلمانی مسئول پرونده تیراندازی مرگبار به اتوبوس حامل سربازان آمریکایی در فرودگاه فرانکفورت می گوید مهاجم مسلح در اثر خشم ناشی از جنگ در افغانستان دست به حمله زده است.

این مقام قضایی روز جمعه گفت«آرید یوکا تیرانداز ۲۱ ساله اهل روز چهارشنبه ویدیویی را در اینترنت دیده که سربازان آمریکایی به خانه ای در افغانستان حمله می کنند.» دادستان اضافه کرده یوکا به گروه تحقیق گفته است قصد داشته از چنین اعمالی جلوگیری کند.

دادستان می گوید وی در حالی که در فرودگاه کار می کرد، اغلب می شنید سربازان آمریکایی در باره کارهای خونینی که قرار است در افغانستان انجام دهند، صحبت می کنند. دادستان در تشریح حادثه اضافه کرده یوکا به بهانه گرفتن سیگار به اتوبوس حامل نیروهای آمریکایی نزدیک شد. پس از آن که از آنان پرسید آیا عازم افغانستان هستند یا نه؟ گلوله ای به پشت سر سربازی که پاسخ مثبت داده بود شلیک کرد و او را کشت. سپس سوار اتوبوس شد و در حالی که فریاد الله اکبر سر داده بود، راننده را از ناحیه سرهدف گرفت و کشت. در این حمله دو تن دیگر از پرسنل نیروی هوایی آمریکا نیز مجروح شدند. دادستان گفت یوکا سعی کرد گلوله ای به سر سرباز دیگری شلیک کند، اما هفت تیرش گیر کرد.

مقام های آلمانی معتقدند که یوکا از طریق اینترنت به خشونت گراییده است اما تاکید می کنند نشانه ای از ارتباط او با دیگر گروه های تروریستی وجود ندارد. در حالی که دادستان پرونده گفته است این حادثه خطر ظهور اسلام گرایانی که به صورت انفرادی عمل می کنند را ثابت می کند.

روز چهارشنبه باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت از این حمله اندوهگین و عصبانی است. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز همدردی خود را با قربانیان وخانواده های آنان ابراز داشت. دولت کوزوو نیز این حادثه مرگبار را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG