لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

توقف ارسال کمکهای غذایی ایالات متحده به کره شمالی


توقف ارسال کمکهای غذایی ایالات متحده به کره شمالی
توقف ارسال کمکهای غذایی ایالات متحده به کره شمالی

ایالات متحده اعلام کرد در واکنشی نسبت به طرحهای ماه آینده پیونگ یانگ برای پرتاب موشک، ارسال بسته کمک غذایی به کره شمالی را متوقف کرده است.

در حالی که کره شمالی ادعا می کند برنامه این کشور برای پرتاب ماهواره به فضا صلح آمیز است، ایالات متحده و دیگر کشورها معتقدند پرتاب موشک می تواند به پیشبرد فن آوری موشک بالستیک این کشور کمک کند.

پیتر لاوی، دستیار معاون وزارت دفاع در امور امنیتی آسیا و اقیانوسیه در جلسه استماع کنگره گفت ایالات متحده با همکاری متحدان خود در منطقه در تلاش است تا کره شمالی را از پرتاب این موشک منصرف کند، چون این امر تعهدات بین المللی پیونگ یانگ را نقض خواهد کرد.

او می گوید ناکامی کره شمالی از متعهد ماندن به وعده هایش نگرانیهایی را در مورد برنامه غذای امدادی که ایالات متحده به این کشور پیشنهاد کرده بود، برانگیخته است.

لاووی گفت: «ما ناچار شده ایم که فعالیتهای خود در زمینه ارائه کمک غذایی به کره شمالی را به طور عمده به حالت تعلیق دربیاوریم چرا که ما به مکانیسمهای نظارتی اعتماد نداریم تا مطمئن باشیم که این کمکهای غذایی امدادی به جای این که برای افراد برگزیده حکومت ارسال شوند، در واقع به دست مردم قحطی زده کره شمالی می رسد.»

کره شمالی اواخر ماه گذشته اعلام کرد آزمایشهای اتمی، پرتاب موشک بالستیک و دیگر فعالیتهای اتمی خود را به طور موقت متوقف خواهد کرد. واشنگتن نیز به ازای چنین تصمیمی قول داد تا ۲۴۰ هزار تن کمک غدایی به این کشور ارسال کند.

انتظار می رود که این کمک امدادی به نیازمندترین اقشار جامعه کره شمالی، از جمله کودکان کم سن و سال و زنان باردار این کشور داده شود که به سوء تغذیه شدید مبتلا هستند.

از زمانی که پیونگ یانگ ناظران توزیع کمکهای غذایی ایالات متحده را در سال ۲۰۰۹ از کشور اخراج کرد، ارسال کمک امدادی غذایی ایالات متحده به کره شمالی متوقف شده بود.

در حال حاضر، پیونگ یانگ در برابر درخواستهای بین المللی برای لغو پرتاب موشک مقاومت کرده است. لاووی می گوید تصمیم کره شمالی نقش موافقتنامه ماه گذشته است.

او گفت: «زمانی که ما اخیراً این موافقتنامه را عقد کردیم، این امر از پرتاب موشک کره شمالی ممانعت به عمل نیاورد و ما خاطرنشان کردیم که پرتاب ماهواره به این دلیل که از فن آوری موشک استفاده می کند، به پرتاب موشک تعبیر خواهد شد.»

لاووی افزود علاوه بر کاربردهای نظامی پرتاب موشک، نگرانیهای دیگری نیز وجود دارد.

لاووی گفت: «دولتمردان کره شمالی ادعا کرده اند که موشک را به سمت جنوب پرتاب خواهند کرد. من نمی دانم که آیا می توان به ثبات موشک و یا تاثیر و فرود نهایی آن اطمینان داشت یا خیر. تعدادی از کشورها به طور بالقوه تحت تاثیر پرتاب این موشک قرار خواهند گرفت. احتمال فرود آمدن بقایای موشک روی هر کشوری وجود دارد و ممکن است تلفاتی به همراه داشته باشد.»

ایالات متحده و کره جنوبی می گویند دو پرتاب پیشین کره شمالی برای قراردادن ماهواره در فضا ناکام ماندند، اما پیونگ یانگ بر موفقیت آخرین پرتاب موشک در سال ۲۰۰۹ اصرار می ورزد.

رسانه های دولتی کره شمالی از دولتمردان این کشور نقل کرده اند که پرتاب ماهواره به هدف ارزیابی تولید محصولات کشاورزی و تحلیل منابع طبیعی کشور انجام می شود.

خبرگزاری رسمی کره شمالی از یک مقام ناشناس در برنامه فضایی کشور نقل کرده است که کره شمالی با دعوت از خبرنگاران و کارشناسان برای مشاهده پرتاب ماهواره، ماهیت صلح طلب آن را اثبات خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG