لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

نیروی زنان، عاملی تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری


نیروی زنان، عاملی تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری
نیروی زنان، عاملی تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری

به نظر می رسد که بار دیگر لطف زنان آمریکایی شامل حال رئیس جمهوری این کشور شده است. در آستانه سال ۲۰۱۲ باراک اوباما بخش مهمی از حامیان خود را در این بخش تعیین کننده و عمده رأی دهندگان از دست داده بود. اما بنابر آخرین نظرسنجیها با بهبود وضعیت اقتصادی و محوری کردن مسائل اجتماعی مانند بحث کنترل حاملگی درعرصه های عمومی کشور، موقعیت او در میان رأی دهندگان زن مستحکم تر شده است.

زنان در انتخابات ریاست جمهوری امریکا اکثریت آراء را تشکیل می دهند و درصد زنانی که به حزب دمکرات تعلق دارند از بقیه گرایشها بیشتر است. جمهوری خواهان برای شکست دادن اوباما به حدود ۴۰ درصد از آرای زنان نیاز دارند. با آن که اقتصاد بالاترین دغدغه خاطر زنان و مردان، هردو است، اما طیفی از مسائل اجتماعی مانند ازدواج همجنسگرایان، برخورداری از شیوه های کنترل خانواده، و مسئله جداکردن تحقیقات مربوط به سرطان از مسئله سقط جنین از ماه دسامبر جای مهمی در میان موضوع های مورد بحث مردم آمریکا باز کرده است.

پاتریسیا اسپیرر، اهل مکومب میسی سی پی، که از نظر تعلق سیاسی مستقل اما متمایل به جمهوری خواهان است می گوید: «جمهوری خواهان با به میان کشیدن مسأله جلوگیری از حاملگی دارند اشتباه بزرگی مرتکب می شوند و من مطمئنم که انتخابات را به اوباما خواهند باخت».

برایان فلاهرتی، نماینده جمهوری خواه ایالت کنتیکات که ۱۵ سال است این وظیفه را برعهده دارد، می گوید:«اعضای هردو حزب دارند به این مسئله فرهنگی دامن می زنند چون می خواهند بازار انتخابات را برای قشرهای پایینی گرم کنند».

اما لیندا یانگ، رئیس شاخه سیاسی سازمان ملی زنان که مدافع حق سقط جنین برای زنان است، می گوید، «زنان یاد گرفته اند که برای زندگی خود تصمیم بگیرند و زندگی شان را اداره کنند. محروم کردن آنان از حق شان برای جلوگیری از بارداری در قرن بیست و یکم حیرت انگیز است و توجه خیلی ها را جلب می کند».

جمهوری خواهان می گویند پس از انتخاب نماینده قطعی، اقتصاد را دوباره به بحث اصلی انتخابات تبدیل خواهند کرد و دهانه توپ را از جانب خودشان به سوی اوباما خواهند گرفت و برمسائلی چون کمبود بودجه تمرکز خواهند کرد.

رئا لین چورننکی، رئیس فدراسیون ملی زنان جمهوری خواه می گوید: «تا وقتی حزب هنوز نماینده خود را انتخاب نکرده نمی شود گفت قصه به سر رسیده».

با گذشت زمان تغییری در نظرگاههای زنان در حزب دمکرات دیده نمی شود، اما از ژانویه ۲۰۱۲ موضع گیریها رفته رفته مشخص می شود.

۳۹ درصد از زنان جمهوری خواه اکنون به حزب شان «نظری بسیار مساعد» دارند. در حالی که سال گذشته در همین زمان تنها ۲۷ درصد زنان این حزب چنین نظرگاهی داشتند. در همین حال ، ۵۷ درصد از زنان حزب دمکرات درمورد حزب جمهوری خواه نظری بسیار نامساعد دارند. رقمی که برای اولین بار از ۵۰ درصد فراتر رفته است.

بر اساس نظرسنجی مشترک اسوشیتد پرس- و گروه تحقیق جی اف ک، که اخیرا انجام شده، از ماه دسامبر میزان محبوبیت آقای اوباما در میان زنان آمریکایی۱۰ درصد افزایش یافته و از ۴۳ درصد به ۵۳ درصد رسیده است. زنان همچنین عامل مهم برتری اوباما بر رقیبان جمهوریخواه او هستند. اوباما از نگاه زنان در رویارویی دو به دو، هر دو حریفش را شکست می دهد. اما در میان مردان، اوباما با هردو حریفش مساوی می کند.

رأی زنان برای دو رقیب جمهوریخواه ، یعنی میت رامنی و ریک سانتوروم، نیز اهمیتی تعیین کننده دارد. نظرسنجی مشترک واشینگتن پست و اِ بی سی نیوز که هفته پیش انجام شده، نشان می دهد که محبوبیت سانتوروم در میان زنان با وجود مخالفت او با سقط جنین و کنترل خانواده و این که نباید دولت هزینه معاینات پیش از حاملگی را بپردازد، از رقیبش میت رامنی پیشی گرفته است. ۵۷ در صد از زنان جمهوری خواه به نفع سانتوروم نظر داده اند. این نظر سنجی همچنین نشان می دهد که ریک سانتوروم در میان زنان دمکرات و مستقل نیز بیش از رامنی محبوبیت دارد.

XS
SM
MD
LG