لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا چهار ستیزه گر مظنون کشته شدند


در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا چهار ستیزه گر مظنون کشته شدند
در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا چهار ستیزه گر مظنون کشته شدند

مقامات پاکستان می گویند در حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در شمال غربی کشور در نزدیکی مرز افغانستان، چهار ستیزه گر مظنون کشته شده اند.

موشک ها شام سه شنبه به مجتمعی در نزدیکی میرانشاه، شهر اصلی منطقه عشیره ای وزیرستان شمالی برخورد کردند. ساکنان گزارش دادند ساختمان آتش گرفت.

مقامات آمریکایی این حمله را تایید کردند.

از اواخر ماه نوامبر، زمانی که هیلکوپترهای ناتو ۲۴ سرباز پاکستانی را به اشتباه در امتداد مرز افغانستان کشتند، این نخستین حمله یک هواپیمای بی سرنشین آمریکا است.

آن حمله، بر تنش در مناسبات آمریکا و پاکستان افزود و موجب شد پاکستان راه های تدارکاتی برای سربازان ناتو در افغانستان را ببندد.

مقامات آمریکایی این خبر را که قطع حمله های اخیر هواپیماهای بدون سرنشین آگاهانه بوده است را تکذیب کرده اند.

اما در ماه دسامبر، یک روزنامه معتبر آمریکایی گزارش داد سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در تلاشی به هدف ترمیم مناسبات با اسلام آباد، چنین حملاتی علیه ستیزه گران دون پایه را به مدت شش هفته متوقف ساخت.

لس آنجلس تایمز به نقل از مقامات آمریکایی گفت هدف «توقف اعلام نشده» حملات این بود که در پی چندین رشته رویدادهای مرگبار، از افزایش بی اعتمادی بین دو کشور جلوگیری شود.

تحقیقات مشترک آمریکا، ناتو و افغان به این نتیجه رسید یک سلسله اشتباه در هر دو طرف ناتو و پاکستان به حادثه ماه نوامبر منجر شد. پاکستان که در تحقیقات شرکت نداشت، یافته های آن را رد کرد.

کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی موجب شد اسلام آباد مسیرهای خیبر و چامان به افغانستان را ببندد.

این اقدام خطوط تدارکاتی عمده برای نیروی ۱۳۰ هزار نفری تحت فرماندهی آمریکا در افغانستان را بست.

روشن نیست که پاکستان چه زمانی ممکن است مسیرها را دوباره باز کند.

مقامات ناتو می گویند آنها تدارکات را از طریق کشورهای دیگر حمل می کنند و برای ادامه عملیات به تجهیزاتی که در افغانستان انبار شده است، متکی هستند.

XS
SM
MD
LG