لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

رییس جمهوری آمریکا لایحه افزایش سقف بدهی ها را امضا کرد


رییس جمهوری آمریکا لایحه افزایش سقف بدهی ها را امضا کرد
رییس جمهوری آمریکا لایحه افزایش سقف بدهی ها را امضا کرد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز سه شبه لایحه جنجالی افزایش سقف بدهی های دولت را که در کنگره به تصویب رسیده بود، امضا کرد. با امضای رییس جمهوری بحرانی که می توانست به تعطیلی دولت منجر شود به پایان رسید. این لایحه پیش از امضای رییس جمهوری در سنا آمریکا با ۷۴ رای موافق و ۲۶ رای مخالف به تصویب رسیده بود.

باراک اوباما دقایقی پس از رای سنا در محوطه چمن کاخ سفید به خبرنگاران گفت من لایحه را امضا خواهم کرد. اما وی همچنان از نمایندگان انتقاد کرد و بحران بدهی را بازدارنده بهبودی اوضاع اقتصادی نامید. آقای اوباما همچنین به نمایندگان هشدار داد که بدون حذف معافیت های مالیاتی شرکت های بزرگ و آمریکاییان ثروتمند، کشور نمی تواند بودجه خود را متوازن کند. وی تاکید کرد باید پس از این بر ایجاد شغل برای بیکاران متمرکز شویم.

با وجود تصویب لایحه در کنگره هنوز نمایندگان سرشناس آن را ناقص می دانند. این لایحه به دولت اجازه می دهد در مقابل کاهش یک تریلیون دلاری هزینه ها ظرف ۱۰ سال آینده به گرفتن وام تا سال ۲۰۱۲ ادامه دهد. لایحه همچنین تاسیس یک کمیته دو حزبی برای بررسی کاهش یک تریلیون و ۵۰۰ میلیارد دلاری کسری بودجه را پیش بینی کرده است. اگر کمیته نتواند به این توافق دست پیدا کند، لایحه کاهش های بیشتری در مخارج انجام خواهد داد.

هری رید رییس اکثریت سنا پیش از تصویب لایحه گفت این اقدام از یک فاجعه جلوگیری می کند اما از لایحه به دلیل فشاری که بر طبقه متوسط و فقیر وارد می آورد، انتقاد کرد. وی همچنین جمهوریخواهان و محافظه کاران عضو جنبش «تی پارتی» را به علت پیشگیری از توافق مورد انتقاد قرار داد.

میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا هم گفت رسیدن به مصالحه امکان ناپذیر به نظر می رسید اما اراده مردم کارساز شد. مک کانل اضافه کرد در حالی که او از کاهش مخارج در لایحه راضی نیست، اما آن را گامی مهم در مسیر دستیابی به سلامت مالی می داند.

هنوز روشن نیست که آیا میزان کاهش مخارج در لایحه برای پرهیز از سقوط رتبه اعتبار آمریکا کافی خواهد بود یا نه؟ وزیر خزانه داری آمریکا روز سه شنبه در این باره به شبکه خبری ا بی سی گفت نمی دانم چه پیش خواهد آمد؟

XS
SM
MD
LG