لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

گزارش: لايحه پيشنهادی تحريم های جديد عليه جمهوری اسلامی در کنگره آمريکا


گزارش: لايحه پيشنهادی تحريم های جديد عليه جمهوری اسلامی در کنگره آمريکا
گزارش: لايحه پيشنهادی تحريم های جديد عليه جمهوری اسلامی در کنگره آمريکا

در گردهمايی سالانه ايپک (گروه پرقدرت طرفدار اسراييل) مسئله ايران در ابعاد مختلف آن مانند سال های گذشته يکی از عمده ترين بحث های اصلی و جانبی کنفرانس بود.

برد شرمن، نماينده با نفوذ دموکرات از ايالت کاليفرنيا و يکی از پيشگامان و طراحان اصلی تحريم ها عليه جمهوری اسلامی ايران، بر اين اعتقاد است که فشار رويدادهای خاورميانه، انقلاب های «بهار عرب،» جنگ داخلی در ليبی، کش و قوس روابط با عربستان سعودی، آشتی ملی ميان حماس و فتح، حتی تحولات در هميپمان ايران (سوريه) نمی تواند مانع از حتی يک لحظه غلفت کردن از برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ايران شود و برای متوقف کردن آنها لازم است فشارهای اقتصادی عليه تهران را افزايش داد.

آقای شرمن می گويد، کشور چين در نهايت بعضی از نيازهای جمهوری اسلامی ايران را می تواند تأمين کند و نه همه آنها را. زيرا اقتصاد و تکنولوژی ايران در زمينه های گوناگون به غرب وابسته بوده و به عنوان مثال لوازم يدکی هواپيماهای مسافربری که آن کشور در اختيار دارد، اگر از غرب تهيه نشود، آنها مجبور به متوقف کردن پرواز هواپيماهای خود خواهند بود مگر آنکه برنامه های هسته ای خود را متوقف کنند.

نماينده ايالت کاليفرنيا می گويد فشارها بر رژيم ايران بايد تا آن اندازه زياد باشد که يا رژيم عوض شود و يا سياست های خود را عوض کند.

مارک دابويتز، مدير عامل «بنياد برای دفاع از دموکراسی ها» و يکی از سخنرانان جلسه روز يکشنبه گفت برای اعمال فشار بر ايران بايد در پی تحريم انرژی ايران باشيم. او که معتقد است ۸۰ درصد درآمد ايران از فروش نفت و گاز حاصل می شود، پيشنهاد می کند پالايشگاه هايی که با مخلوط کردن نفت ايران فرآورده هايی مانند بنزين و گازوييل را به بازارهای آمريکا روانه می کنند، شناسايی شوند و از آنان بخواهيم از پالايش نفت خام ايران جلوگيری کنند.

در راستای فشار بيشتر به رژيم ايران، برد شرمن بهمراه ايليانا راس ليتنن، رييس کميته امور خارجی مجلس نمايندگان، لايحه ای را به کنگره پيشنهاد داده اند که در صورت تصويب تحريم های بسيار سخت و گزنده ای در انتظار ايران خواهد بود. آقای شرمن در توضيح لايحه پيشنهادی به صدای آمريکا گفت: «تمرکز اين لايحه از تحريم صادرات وسايل و تجهيزات حفاری نفت که دولت ايران از آنها برای استخراج نفت استفاده می کند، گرفته تا محدود کردن ايران برای قرض گرفتن و تا پيش فروش نفت خواهد بود بنابراين لايحه ما تأمين سرمايه، تحريم تجهيزات حفاری و همچنين تحريم های بيشتر در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در برخواهد گرفت.» اريک کانتور، رهبر اکثريت جمهوريخواه و يکی از سخنرانان اولين روز کنفرانس ايپک، در پاسخ به اين سئوال خبرنگار صدای آمريکا که کنگره چه اقدامی را در مورد ايران در دست دارد گفت: «لايحه ای را در مورد کاستن از تهديدهای ناشی از ايران در دست تصويب داريم که از حمايت دو حزبی برخودار بوده و جوهر آن اين خواهد بود که اگر با ايران معامله می کنيد نمی توانيد با آمريکا معامله ای داشته باشيد.»

XS
SM
MD
LG