لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

جمهوری اسلامی ایران بازداشت یک شهروند آمریکایی را تایید کرد؛ هنوز اتهام او مشخص نیست


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، با تایید خبر بازداشت مایکل وایت، شهروند آمریکایی در ایران، گفت پرونده او از سوی «مجاری ذی‌صلاح قانونی» در حال رسیدگی است. او به جزئیات بازداشت و اتهامات او اشاره نکرد. این در حالی است که براساس قوانین جمهوری اسلامی، متهم باید در ۲۴ ساعت اولیه بازداشت از اتهامات خود مطلع شود.

قاسمی با اشاره به این‌که بازداشت مایکل وایت در همان روزهای نخست به اطلاع دولت آمریکا رسیده، اعمال «فشار» بر این شهروند آمریکا را تکذیب کرد و گفت این خبرها «دروغ و نادرست» است و برای «جنگ روانی» منتشر می‌شود.

از زمان گروگانگیری دیپلمات های ایالات متحده در ایران و اشغال سفارت، آمریکا در تهران سفارت ندارد و سفارت سوئیس حافظ منافع ایالات متحده در ایران است. به نظر می رسد جمهوری اسلامی از این طریق به آمریکا اطلاع داده است.

مایکل وایت از سربازان پیشین ارتش آمریکا است که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود و از تابستان گذشته زندانی شده است.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین آمریکایی را زندانی کرده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

مقامات ایالات متحده در موارد متعدد جمهوری اسلامی ایران را متهم به «گروگان گرفتن» افراد مختلف، از جمله شهروندان آمریکا، کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا آنها را آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG