لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

آمريکا و چين: ما بطور سازنده در مذاکرات استانبول شرکت می کنيم از ايران هم می خواهيم چنين کند


آمريکا و چين: ما بطور سازنده در مذاکرات استانبول شرکت می کنيم از ايران هم می خواهيم چنين کند
آمريکا و چين: ما بطور سازنده در مذاکرات استانبول شرکت می کنيم از ايران هم می خواهيم چنين کند

پرونده هسته ای ايران يکی از موضوعات بين المللی است که پرزيدنت اوباما و هو جينتائو، رييس جمهوری چين، اظهار داشتند در پی راه حلی فراگير و بلند مدت برای آن هستند. در يک بيانيه، اين دو رييس جمهوری اظهار داشته اند که حق ايران به داشتن انرژی اتمی مسالمت آميز تحت پيمان منع گسترش سلاح های اتمی بلا انکار است اما ايران بايد به تعهدات بين المللی خود تحت پيمان اِن پی تی و قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل، عمل کند. هر دو تعهد کردند که بطور سازنده در مذاکرات پنج بعلاوه يک شرکت کنند و از ايران هم خواستند چنين کند.

در همين حال هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه شماری از شرکت های چينی را بخاطر ناديده انگاشتن تحريم های شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران مورد انتقاد قرار داد و گفت ادامه اين روش می تواند تحريم های يکجانبه واشنگتن عليه اين کشورها را همراه داشته باشد. خانم کلينتون با اشاره به مخالفت چين با اعمال تحريم های يکجانبه آمريکا، اتحاديه اروپا و ژاپن عليه ايران گفت هدف مشترک تحريم ها پيشگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی است و در اين راستا ايالات متحده آمريکا از چين انتظار کمک و همکاری دارد.

اما وزير امور خارجه روسيه می گويد در مذاکرات استانبول لغو تحريم های بين المللی عليه ايران بايد به بحث گذاشته شود. سرگئی لاورف روز پنجشنبه در يک کنفرانس خبری مشترک با همتای ترک خود در استانبول تاکيد کرد همانطور که در گفتگوهای پيش رو برنامه هسته ای ايران و نگرانی ها و چالش های مرتبط با آن بايد مورد بحث قرار بگيرد مسئله لغو تحريم های عليه ايران نيز بايد در دستور کار مذاکرات باشد. شورای امنيت سازمان ملل متحد با صدور چهار قطعنامه ايران را بخاطر ادامه غنی سازی اورانيوم مورد تحريم قرار داده است.

XS
SM
MD
LG