لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

مانور آمريکا، کانادا و روسيه به منظور مقابله با هواپيماربايی انجام می شود


آمريکا، کانادا و روسيه با اجرای يک مانور آموزشی مشترک موسوم به عقاب بيدار درصدد ارتقای سيستم سفرهای هوايی به منظور مقابله با هر گونه هواپيماربايی احتمالی هستند.

جت های جنگی روسيه و جت های فرماندهی دفاع مشترک آمريکا و کانادا، در شرق اقيانوس آرام، سرگرم تعقيب يک جت شخصی هستند که در اين مانور نقش هواپيمای ربوده شده را بازی می کند.

هدف از اين مانور، آزمايش ميزان هماهنگی خطوط هواپيمايی نظامی و مسافری دو سوی اقيانوس آرام در مواجهه با هر گونه هواپيماربايی است.

در آغاز اين مانور، خلبانان جت شخصی به برج مراقبت فرودگاه آنکورج در آلاسکا پيامی کوتاه فرستاده و اعلام کردند که اين جت ربوده شده است. سپس پيام به فرماندهی دفاع مشترک هوا - فضای کانادا و آمريکا مخابره شد و اين فرماندهی ۲ جت جنگی اف ۲۲ ، يک آواکس ردياب و يک هواپيمای کنترل کننده را مأمور تعقيب جت ربوده شده و کنترل اوضاع در آسمان کرد.

به محض آنکه جت ربوده شده وارد آسمان روسيه شد، نيروی هوايی روسيه ادامه عمليات را بر عهده گرفت و ۴ جنگنده سوخو ۲۷ و يک ميگ ۳۱ اين جت را تعقيب کردند.

تعقيب و گريز در جهت عکس نيز ادامه يافت و اين بار جت ربوده شده از حريم هوايی روسيه وارد آسمان آمريکا و کانادا شد.

مقامات می گويند ارزيابی دقيق از ميزان موفقيت اين مانور دو روزه، زودتر از سه هفته ديگر امکان پذير نيست. اما اجرای مانور عقاب بيدار نشان می دهد سطح همکاری نيروی هوايی روسيه و آمريکا، به عنوان دو دشمن سابق، پيشرفت قابل ملاحظه ای کرده است.

XS
SM
MD
LG