لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

دیدار اوباما با نیروهای ویژه عملیات حمله به بن لادن


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز جمعه با اعضای یک تیم نظامی ویژه که در حمله به محل زندگی اسامه بن لادن و کشتن او شرکت داشتند، ملاقات کرد.

رییس جمهوری آمریکا برای این دیدار به پایگاه فورت کمپبل در ایالت کنتاکی رفت تا شخصا از آنان قدردانی کند. سخنگوی کاخ سفید کسانی را که پرزیدنت اوباما ملاقات کرده «عمل کنندگان» ویژه نامید، اما نگفت آیا آنان تکاوران نیروی دریایی شرکت کننده در حمله را هم شامل می شود یا نه؟

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت« کشته شدن اسامه بن لادن می تواند عامل «تغییر دهنده بازی» برای تلاش های نظامی آمریکا در افغانستان باشد. گیتس افزود هنوز زود است و شاید حدود شش ماه زمان نیاز داریم تا مقام های مسئول دریابند که آیا مرگ او تغییری بوجود آورده است یا نه؟

وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد ممکن است این واقعه بر مناسبات بین القاعده و طالبان اثر بگذارد اما یادآور شد که بن لادن و ملا محمد عمر رهبر طالبان رابطه ای بسیار نزدیک داشتند. گیتس گفت در گروه طالبان هستند کسانی که معتقدند القاعده با حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که منجر به حمله آمریکا به افغانستان و برکناری طالبان از قدرت شد، به آنان خیانت کرد.

کاخ سفید روز جمعه همچنین اعلام کرد که آمریکا نسبت به امکان وقوع حمله های تلافی جویانه القاعده بسیار هوشیار است.

XS
SM
MD
LG