لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

حمایت نمایندگان آمریکایی از معترضان بلاروس


حمایت نمایندگان آمریکایی از معترضان بلاروس
حمایت نمایندگان آمریکایی از معترضان بلاروس

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب لایحه ای از دمکراسی و حقوق بشر در بلاروس پشتیبانی کرده است. پلیس بلاروس صدها تظاهر کننده ضد آلکساندر لوکاشنکو رییس جمهور خودکامه این کشور را بازداشت کرده است.

بر اساس این لایحه زندانیان سیاسی از جمله کسانی که در اعتراض به انتخاب دوباره لوکاشنکو در ماه دسامبر بازداشت شده اند باید آزاد شوند. نمایندگان آمریکایی با خودداری از شناسایی نتایج انتخابات،آن را پر از تقلب خوانده اند. این لایحه همچنین برحمایت کنگره از محدودیت های اعمال شده آمریکا علیه برخی مقام های ارشد دولت بلاروس،اعضای خانواده و شرکای بازرگانی آنان و نیز اعضای سرویس های امنیتی تاکید می کند. مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را بعدازظهر چهارشنبه تصویب کرد و به سنا فرستاد.

کریس اسمیث نماینده جمهوریخواه و طراح اصلی این لایحه معتقد است که این اقدام آمریکا حمایت از مردم بلاروس در پیکار علیه دیکتاتوری لوکاشنکو است. روز چهارشنبه، پلیس بلاروس در جریان تظاهرات ضد دولتی بیش از ۴۰۰ نفر را دستگیر کرد. این تظاهرات در اکثر شهر های بزرگ بلاروس از جمله گروندو، صورت گرفت. شاهدان گفته اند که پلیس همه معترضان از جمله زنان و کودکان را بازداشت می کرد. مخالفت با حکومت ۱۷ ساله لوکاشنکو و بحران اقتصادی کشور شدت گرفته است. دولت های غربی از سرکوب معترضان به شدت انتقاد کرده و می گویند لوکاشنکو برای ارزش های دمکراتیک احترامی قائل نیست. امریکا لوکاشنکو را به دلیل سرکوب آزادی بیان، حقوق بشر و تقلب در انتخابات، آخرین دیکتاتور اروپا نامیده است.

XS
SM
MD
LG