لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۱

چشم انداز رشد اقتصادی در آمريکا و آسيا در سال آينده


چشم انداز رشد اقتصادی در آمريکا و آسيا در سال آينده

اقتصاد آمريکا در سال جاری ۲ درصد و در سال ميلادی آينده نزديک به ۲ و نيم درصد رشد خواهد داشت.

اقتصاددانان با اعلام اين خبرميگويند در سال ميلادی آينده بر رشد اقتصادی آمريکا افزوده و از شمار بيکاران کمی کاسته خواهد شد، به شرط آنکه بحرانهای مالی اروپا مانع عمده ای در مسير رشد اقتصادی آمريکا ايجاد نکنند. تازه ترين نظرسنجی «اسوشيتد پرس» که از چهاردهم تا بيستم ماه جاری با مصاحبه با ۳۶ اقتصاددان دانشگاهی، شرکتهای خصوصی، و مستقل انجام شده نشان ميدهد که اقتصاد آمريکا درمسير رشد قرارگرفته است. اقتصاددانان همچنين می گويند اقتصاد آمريکا تا پيش از انتخابات ماه نوامبر رياست جمهوری، ماهانه حدود ۱۷۷ هزار شغل ايجاد خواهد کرد، و از نرخ بيکاری اندکی کاسته خواهد شد.در سال جاری همچنين تقاضای خريد برای اوراق قرضه آمريکا به بالاترين سطح تاريخی رسيد، که به نظر ميرسد اين امر به پرزيدنت اوباما امکان می دهد برای چهارمين سال متوالی با کسری يک تريليون دلاری بودجه کشور، مقابله کند.

در آسيا، چين در افغانستان نفت استخراج ميکند. شرکت ملی نفت چين، موسوم به «سی-اِن-پی-سی» برنده مزايده اکتشاف و استخراج ميليونها بشکه نفت از يک حوزه نفتی در افغانستان شد. کابينه دولت افغانستان واگذاری اکتشاف و استخراج نفت در حوزه نفتی «آمو دريا» را به شرکت ملی نفت چين، به تصويب رساند. در همين رابطه دفتر رياست جمهوری افغانستان با صدور بيانيه ای اعلام کرد که دولت افغانستان از وحيدالله شهرانی، وزير معادن اين کشور، خواسته است تا اکتشاف و استخراج نفت از حوزه آمو دريا را با شرکت ملی نفت چين به امضاء برساند. گفته ميشود که حوزه نفتی آمو دريا بيش از ۸۷ ميليون بشکه نفت در بر دارد، که قرار است شرکت ملی نفت چين با شرکت و همکاری يکی از بزرگترين و موفق ترين شرکتهای افغان، بنام گروه «وطن» دست به اکتشاف و استخراج آن بزنند. چين زمانی برنده مزايده نفتی در افغانستان ميشود که اين کشور در نظر دارد برای توسعه بازارهای داخلی، منابع نفتی خود را گسترش دهد.

از سوی ديگر رشد اقتصادی هند، سومين اقتصاد بزرگ آسيا، رو به کاهش گذاشته که حتی فصل خريد کريسمس و سال نوی ميلادی، و کاهش ارزش برابری روپيه، واحد پول هند، نتوانسته جلوی سير نزولی اقتصادی اين کشور را بگيرد. با وجود طرح محرکهای اقتصادی دولت، رشد اقتصادی هند به کمتر از ۷ درصد، يعنی پايين ترين سطح خود در دوسال گذشته رسيد و در ماه اکتبر، رشد صنعتی هند نيز به ۵ و يک دهم درصد کاهش يافت که از سال ۲۰۰۹ ميلادی تا به حال بيسابقه بوده است. تحليلگران اقتصادی دليل کاهش رشد اقتصادی هند را مشکلات اقتصادی داخلی از جمله نرخ ۹ درصدی تورم، و بحرانهای مالی اروپا، و سستی رشد اقتصادی در آمريکا، عنوان کرده اند.

برخی از قانونگذاران کره جنوبی با صدور قطعنامه ای از دولت اين کشور مصراً خواسته اند تا بار ديگر با واشنگتن در مورد پيمان تجارت آزاد بين دوکشور مذاکره کند. بر اساس اين قطعنامه، کميته امور خارجه مجلس نمايندگان کره جنوبی ماده ای از پيمان تجارت آزاد بين آمريکا و کره جنوبی را به زير سوال برده است، که به سرمايه گذاران خارجی اجازه ميدهد تا اختلافات تجاری خود را در دادگاه های بين المللی مطرح سازند. برخی از قانونگذاران کره جنوبی ميگويند که اين ماده، ناقض حق حاکميت اين کشور است. کميته امور خارجه مجلس نمايندگان کره جنوبی همچنين خواستار بررسی بيشتر مفاد پيمان شده است که چنانچه برخی از ماده های آن با قوانين دو کشور در تضاد باشند، اصلاح شوند. مخالفان با اين پيمان اعتقاد دارند که قرارداد تجارت آزاد بين آمريکا و کره جنوبی به نفع آمريکا و به زيان کشاورزان و خرده فروشان کره جنوبی است. ولی طرفداران اين پيمان ميگويند که اين قرارداد، علاوه بر ايجاد کار در کره جنوبی، ارزش حجم صادرات اين کشور به آمريکا را افزايش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG