لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۰

قرارداد همکاری های استراتژیک افغانستان و امریکا امضا می شود


قرارداد همکاری های استراتژیک افغانستان و امریکا امضا می شود
قرارداد همکاری های استراتژیک افغانستان و امریکا امضا می شود

یک مقام ارشد افغانستان می گوید امریکا قول داده است بعد از خروج نیروهای نظامی ازافغانستان در سال ۲۰۱۴، و در دست گرفتن کنترل کامل امنیت کشور توسط افغانها، دست کم تا ده سال از ارتش و امنیت افغانستان حمایت کند.

رنگین دادفر سپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان، روز دوشنبه بخشهایی از پیشنهاد قرارداد همکاریهای استراتژیک افغانستان و امریکا را به پارلمان این کشور ارائه داد. پیش نویس این قرارداد روز یکشنبه به امضای سپنتا و رایان کراکر سفیر امریکا در کابل رسید.

آقای سپنتا می گوید بر اساس این قرارداد دو طرف توافق کرده اند کمک های نظامی امریکا به افغانستان بعد از خروج نیروهای رزمی در سال ۲۰۱۴ از این کشور ادامه یابد.

این قرارداد در ۸ بخش مطالب متنوع و گسترده ای چون معاملات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را در بر می گیرد. آقای سپنتا به پارلمان افغانستان گفت دو کشور توافق کرده اند موضوع پایگاه های نظامی امریکا را به دلیل «پیچیدگی» های آن خارج از این قرارداد نگاه دارند. به گفته آقای سپنتا دو طرف توافق کرده اند طی مذاکراتی در سال پیش رو چارچوب و تعداد پایگاهها و مسئولیتهای آن را تعیین کنند.

پیش نویس قرارداد استراتژیک میان دو کشور، برای بررسی و تصویب به سران دو کشور، پرزیدنت باراک اوباما و حامد کرزی و نیز به پارلمان افغانستان و کنگره امریکا فرستاده شده است.

مقامهای امریکا می گویند انتظار می رود آقای اوباما این قرارداد را تا قبل از برگزاری اجلاس ناتو در شیکاگو در ماه آینده امضا کند.

XS
SM
MD
LG