لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

هشدار رییس ستاد ارتش آمریکا نسبت به خروج از افغانستان


مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز پنجشنبه به در مجلس نمایندگان گفت تصمیم رییس جمهوری برای خارج ساختن نیروها حادتر و با خطر بیشتری همراه است. وی در عین حال تاکید کرد که از این تصمیم حمایت می کند.

باراک اوباما قرار است در ساعات آینده در ایالت نیویورک با جمعی از سربازان لشکر دهم کوهستانی آمریکا، که در جنگ در افغانستان شرکت داشتند، ملاقات کند. این دیدار یک روز پس از سخنان وی مبنی بر کاهش موج جنگ در افغانستان و ضروت خارج ساختن نیروها از این کشور انجام می شود. رییس جمهوری چهارشنبه شب به مردم آمریکا قول داد که برنامه خروج سربازان باید تا سال ۲۰۱۴ به پایان برسد. جنگ افغانستان، پس از نزدیک به ۱۰ سال و میلیارد ها دلار هزینه برای مردم آمریکا رنج آور شده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا نیز از تصمیم پرزیدنت اوباما حمایت کرده است اما جان مک کین سناتور جمهوریخواه معتقد است این برنامه معتدل نیست. میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست و نامزد ریاست جمهوری، آقای اوباما را به تعیین یک جدول زمانی شخصی متهم کرد و گفت تصمیم در مورد خروج سربازان نیابد بر ملاحظات سیاسی یا اقتصادی استوار باشد. جان بینر رییس مجلس نمانیدگان نیز گفته است آمریکا باید انعطاف پذیر باقی بماند تا نسبت به تحولات پاسخگو باشد. این در حالی است که برخی از دمکرات ها می گویند برنامه خروج کافی نیست. نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان و بسیاری از اعضای کنگره و مردم در سراسر کشور امیدوار بودند همه سربازان پیش از موعد مقرر به خانه بازگردند. در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG