لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

گیتس: کرزی سال ۲۰۱۴ کنار می رود


گیتس: کرزی سال ۲۰۱۴ کنار می رود
گیتس: کرزی سال ۲۰۱۴ کنار می رود

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که قصد دارد در پایان دوره فعلی ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۴ کنار برود. رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در یک کمیته سنا گفت حامد کرزی را به دلیل پیگیری رابطه پایدار با آمریکا ستایش می کند. هرچند او همواره شنونده خوبی نبوده است. گیتس همچنین اضافه کرد رییس جمهوری افغانستان استراتژی نظامی و اهمیت نقش آمریکا در بازسازی کشور جنگ زده اش را درک می کند.

حضور گیتس در سنا با بررسی گزینه هایی برای خارج ساختن نیروهای آمریکایی پیش از ضرب الاجل ماه آینده همزمان شده است. سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد ایالات متحده به پیشرفت عمده ای در افغانستان نائل شده اما پرزیدنت اوباما هنوز در باره سرعت خروج نیروها تصمیم نگرفته است.

یک گروه متشکل از نمایندگان دو حزب آمریکا، روز چهارشنبه با ارسال نامه ای به پرزیدنت اوباما درخواست کردند تا پروسه خروج سربازان آمریکایی را شتاب بخشیده و مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کند.

در این نامه تصریح شده که آمریکا در مجموع به اهداف خود در زمینه منهدم کردن پناهگاه های القاعده، برکناری دولت طالبان و تعقیب عاملان حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دست یافته است.

رابرت گیتس که قرار است در پایان ژوئن از مقام خود بازنشسته شود به تازگی از افغانستان دیدار کرده است.

XS
SM
MD
LG