لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

پیش بینی پنتاگون از جنگ دشوار با طالبان


پیش بینی پنتاگون از جنگ دشوار با طالبان
پیش بینی پنتاگون از جنگ دشوار با طالبان

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» می گوید در جنگ با طالبان در افغانستان پیشرفت محسوسی صورت گرفته و قرارگاه های مهم این گروه در جنوب کشور نابود شده اند.

پنتاگون در گزارش شش ماهه خود به کنگره، این پیشرفت را شکننده خوانده و تاکید کرده که شورشیان سعی دارند بار دیگر توان خود را بازسازی کنند و مناطق از دست داده را از سربازان افغان و بین المللی پس بگیرند، به همین دلیل جنگی دشوار در پیش خواهد بود. این گزارش که روز جمعه منتشر شد، مقطع زمانی اکتبر ۲۰۱۰ و پایان مارس را شامل می شود. پنتاگون علت افزایش خشونت در این مقطع حضور بیشتر سربازان، عملیات تهاجمی بیشترعلیه پناهگاههای طالبان و زمستان نه چندان سرد می داند. پنتاگون همچنین کمبود مستشاران نظامی برای حمایت از نیروهای افغان را از جمله چالش هایی می داند که با توجه آماده شدن نیروهای افغان برای پذیرش مسئولیت های امنیتی در سال جاری باید مورد توجه قرار گیرد. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است نیروهای آمریکایی از ماه ژوئیه خروج از افغانستان را آغاز خواهند کرد. حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز پیشتر هفت منطقه ای را کنترل آن به دست نیروهای افغان سپرده خواهد شد، اعلام کرده است. پنتاگون همچنین هشدار می دهد که چالش های سیاسی و کندی پیشرفت در بهبود دولت ممکن است دستاوردهای امنیتی را با خطر مواجه می سازد.

گزارش شش ماهه پنتاگون در حالی منتشر می شود که فرماندهان نظامی ناتو و آمریکا هشدار داده اند که شورشیان طالبان با کمک شبکه حقانی مرتبط با القاعده یک سلسله حمله های خشونت بار در سراسر افغانستان طراحی و سازماندهی کرده اند. این فرماندهان که نمی خواستند، نامشان فاش شود روز جمعه مبنای این ارزیابی گزارش های اطلاعاتی اخیر اعلام کردند. بر اساس این پیش بینی بمب گذاری های انتحاری در شرق کشور متمرکز خواهد بود. مقام های رسمی هدف از گسترش دامنه خشونت ها را کمرنگ کردن دستاوردهای اخیر نیروهای ائتلاف ذکر کرده اند.

XS
SM
MD
LG