لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۵

رد ادعای نیکلاس مادورو توسط مشاور امنیت ملی کاخ سفید


تصویر تلویزیونی از صحنه حمله به نیکلاس مادورو
تصویر تلویزیونی از صحنه حمله به نیکلاس مادورو

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا وقوع چند انفجار در جریان رژه نیروهای مسلح و سخنرانی اش در کاراکاس را توطئه برای سوء قصد به جان خود خواند که در آمریکا طراحی شده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۱۴ مرداد در مصاحبه ای با شبکه خبری فاکس نیوز هر گونه نقش آمریکا در این واقعه را رد کرد.

آقای مادورو حمله روز شنبه با استفاده از پهپادهای مجهز به مواد منفجره را سوء قصد به جان خود خواند و ایالات متحده و کلمبیا را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

نیکلاس مادورو در یک سخنرانی که شنبه شب بطور زنده از تلویزیون ونزوئلا پخش شد گف: «آن پهپاد برای من آمده بود اما به لطف خدا، مردم و نیروهای مسلح ونزوئلا، نتوانست مرا بکشد و من اطمینان دارم سال های زیاد دیگری را زندگی خواهم کرد.»

آقای مادورو مدعی شد که حمله بدون تردید کار خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا بوده و گفت تحقیقات اولیه نشان می دهد منابع مختلفی که در ایالت فلوریدای آمریکا مستقرند تامین هزینه حمله را برعهده داشته اند. هرچند خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دولتی کلمبیا ادعای نیکلاس مادورو را بی اساس خواند.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت که چند مظنون در ارتباط با حمله روز شنبه دستگیر شده اند اما توضیح بیشتری نداد.

نیکلاس مادورو در ماه مه برای دومین دوره متوالی به ریاست جمهوری ونزوئلا انتخاب شد.
اپوزیسیون ونزوئلا و ناظران بین المللی اما انتخابات ریاست جمهوری ماه مه را غیرمشروع و فاقد اعتبار دانستند.

ونزوئلا که زمانی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین محسوب می شد، چندین سال است که دچار بحران اقتصادی و تورم افسار گسیخته ای است که به آشوب های اجتماعی و بی ثباتی در آن کشور دامن زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG