لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

نیکی هیلی: آمریکا در سازمان ملل برای مقابله با توسعه برنامه موشکی ایران تلاش می‌کند


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد که ایالات متحده نگران توسعه برنامه موشکی ایران و حضور ایران در سوریه است و برای مقابله با آن تلاش می‌کند.

خانم هیلی که روز چهارشنبه هفتم تیر در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا شرکت کرد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد، گفت که آمریکا از طریق سازمان ملل به دولت سوریه و حامیانش، روسیه و ایران، درباره حمله شیمیایی به مخالفان هشدار داده است.

او همچنین خانم هیلی گفت که آمریکا در شورای امنیت همچنان خواستار فشار بیشتر بر ایران به دلیل گسترش برنامه موشکی آن است اما روسیه همواره مخالفت می‌کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به یکی نمایندگان حاضر در جلسه گفت که دولت آمریکا باب لوینسون، آمریکایی ناپدید شده در ایران، را فراموش نکرده است و به فشار بر ایران برای یافتن و بازگرداندن او ادامه می‌دهد.

در این بین دینا رورباکر عضو جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز ضمن انتقاد از توافق هسته ای با ایران گفت که باید چطور چطور می‌توان از مخالفان دولت ایران حمایت کرد.

کاهش بودجه پرداختی آمریکا به سازمان ملل

یکی از محورهای سوالات نمایندگان از نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، کاهش بودجه پرداختی آمریکا به سازمان ملل بود.

نمایندگان منتقد این تصمیم دولت آقای ترامپ از تاثیر کاهش بودجه بر فعالیت‌های یونیسف و صندوق عمران سازمان ملل ابراز نگرانی کردند. الیوت انگل، عضو دموکرات کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان گفت که اگر فعالیت‌های صلح بانی و عمران سازمان ملل به دلیل این کاهش بودجه صدمه ببیند، دولت آمریکا بودجه بیشتری را باید صرف جنگ در مناطق مختلف دنیا بکند.

نسخه کامل جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا را اینجا ببینید:

در مقابل، نمایندگان موافق با کاهش بودجه سازمان ملل نیز گفتند که دولت آمریکا نباید به سازمان ملل بودجه زیادی بدهد در حالیکه این نهاد در تصمیماتش منافع آمریکا را در نظر نمی گیرد.

خانم هیلی گفت که کاهش بودجه پرداختی آمریکا به سازمان ملل در واقع ارسال یک پیام به دیگر کشورها بود که به خواسته‌های آمریکا توجه کنند. او گفت که هم اکنون دنیا می‌داند که آمریکا چه می‌خواهد و به آن توجه می‌کند.

بودجه ای که آمریکا هر سال به سازمان ملل اختصاص میدهد حدود ۶۰۰ میلیون دلار است که دولت آقای ترامپ امسال ۲۷ درصد از آن کم کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل

بخش دیگر از جلسه به رسیدگی به وضعیت شورای حقوق بشر سازمان ملل اختصاص داشت. نیکی هیلی با انتقاد از عملکرد این شورا گفت که با وجود مشکلات حقوق بشر در ایران، ونزوئلا و کره شمالی، شورای حقوق بشر سازمان ملل اقدامات خود را بر اسرائیل متمرکز کرده که این برای آمریکا قابل قبول نیست.

او گفت که آمریکا برای اعضایی نظیر عربستان سعودی، مصر و پاکستان فشار وارد میکند تا از تصویب قطعنامه ها علیه اسرائیل جلوگیری کند.

خانم اضافه کرد که با وجود ماهها سرکوب معترضان در ونزوئلا و خواست آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای محکومیت اقدامات دولت مادورو، این شورا اقدامی در این مورد نکرده است چرا که کوبا از حامیان ونزوئلا در این شورا فعال است.

او اعلام کرد که آمریکا خواستار تغییر در رویکرد شورای حقوق بشر سازمان ملل شده است و اگر این تغییر صورت نگیرد دولت آقای ترامپ در مورد ماندن یا خارج شدن آمریکا از این شورا تصمیم خواهد گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG