لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

وزیر خارجه آمریکا در کی‌یف: روسیه به رفع بحران اوکراین کمک کند


رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا در جريان ديدار از اوکراين، از روسيه خواست در ارتباط با بحران شرق اوکراين به تعهداتش در قبال توافقنامۀ مينسک پايبند بماند.

آقای تيلرسون روز يکشنبه ۱۸ تیر در يک مصاحبۀ مطبوعاتی مشترک با پترو پروشنکو، رئيس جمهوری اوکراين در کی يف از روسيه خواست با استفاده از نفوذ خود در میان جدايی طلبان شرق اوکراين، به رفع بحران اين کشور کمک کند.

او گفت: «روسيه به ويژه با احترام به آتش‌بس بايد نخستين گام‌ها را در جهت تنش زدايی و آرام کردن وضعيت شرق اوکراين بردارد، تسليحات سنگين را از آن منطقه خارج کند و بگذارد ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا به وظايفشان عمل کنند.»

آقای تيلرسون همچنين ابراز اميدواری کرد که کورت وولکر، نمايندۀ ويژه جديد آمريکا در اوکراين بتواند به خاتمۀ جنگ در شرق اوکراين کمک کند.

این سفر در حالی صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در کاخ سفید میزبان همتای اوکراینی خود بود و همزمان وزارت خارجه آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه و جدایی‌طلبان مورد حمایت مسکو در شرق اوکراین، و همچنین برخی شرکت‌های مرتبط با آنها، اعلام کرد.

ایالات متحده و همپیمانان اروپایی آن، از نقش روسیه در بحران چند سال اخیر اوکراین انتقاد کرده و می‌گویند مسکو از جدایی طلبان در آن شرق کشور حمایت می کند. آنها پس از اقدام روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود در اواخر اسفند ۱۳۹۲، مسکو را تحت تحریم قرار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG