لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

شرکت آمریکایی موفق به پرتاب سفینه باری به فضا و فرود موشک آن روی زمین شد


راکت فالکون9 اسپیس‌اکس روز جمعه از پایگاه فضایی فلوریدا پرتاب شد
راکت فالکون9 اسپیس‌اکس روز جمعه از پایگاه فضایی فلوریدا پرتاب شد

شرکت خصوصی فضانوردی اسپیس‌اکس در موفقیتی نادر توانست یک سفینه باری را به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب کند و سپس موشک حامل آن را با موفقیت در پایگاه شناوری در اقیانوس فرود آورد.

سفینه دراگون روز جمعه از پایگاه فضایی کیپ کارناوران در فلوریدا برای تحویل آذوقه و تجهیزات به ایستگاه بین المللی، به فضا پرتاب شد. این سفینه اتاق قابل باد شدن برای اقامت فضانوردان است که برای اولین بار تولید شده است.

با این حال آنچه موفقیت این ماموریت شرکت اسپیس‌اکس را دو چندان کرده این است که موشک فالکون که سفینه را به فضا حمل و سپس آن را به سوی ایستگاه فضایی فرستاد دو دقیقه و نیم پس از پرتاب از سفینه جدا شد و با موفقیت روی سکوی شناوری در آب‌های اقیانوس اطلس در ۳۰۰ کیلومتری پایگاه فضایی کیپ کاناوران فلوریدا فرود آمد.

ایلان ماسک بنیانگذار و رئیس شرکت اسپیس‌اکس در این باره گفت که یکی از اهداف شرک، ساختن موشک هایی است که مانند هواپیما بتواند بارها مورد استفاده قرار گیرد.

انتظار می‌رود سفینه درگون که حامل اتاق قابل انبساط ناسا و تجهیزاتی برای آزمایش‌های علمی در فضا است روز یکشنبه ۲۲ فروردین به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد.

XS
SM
MD
LG