لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

واشنگتن میزبان ولیعهد عربستان سعودی خواهد بود


پرزیدنت ترامپ ، هفته آینده ، میزبان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در واشنگتن خواهد بود. دیدار ولیعهد عربستان از آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که رقابت تنش آلود بین ریاض و تهران تشدید شده است.

محمد بن سلمان می خواهد در دیدارش از آمریکا، در باره دیدگاه خود از عربستان سعودی جدید تبادل نظر کند و احتمالاً پرزیدنت ترامپ گوش شنوایی برای آن خواهد بود. پرزیدنت ترامپ به روشنی جانب ریاض را در رقابت با تهران گرفته است و محمد سلمان می خواهد از حمایت پرزیدنت ترامپ، استفاده کند. او در آستانه مهلت قانونی برای تصمیم گیری پرزیدنت ترامپ در باره توافق برجام، در مصاحبه ای رهبر جمهوری اسلامی را با هیتلر مقایسه کرد و گفت، اگر تهران سلاح اتمی تولید کند ، ریاض نیز همان مسیر را پیش خواهد گرفت.

محمد بن سلمان مبتکر اصلاحات اجتماعی جدید است؛ از جمله صدور اجازه رانندگی به زنان و حضور زنان در استادیوم فوتبال. او می خواهد عربستان سعودی فوق محافظه کار را مدرن کند و عربستان را برای سرمایه گذاری اقتصادی جذاب تر سازد، اما طرح او برای جلب سرمایه گذاران ممکن است با چالش روبرو شود. محمد بن سلمان پنج ماه پیش بر بازداشت بیش از دویست تاجر و مقام سعودی نظارت داشت. گرچه او می‌گوید بازداشت ها بخشی از مبارزه علیه فساد بود اما بسیاری آن را پاکسازی رقبا تلقی کردند.

محمد بن سلمان همچنین ممکن است با انتقاد برای جنگ در یمن روبرو شود؛ کشوری که نیروی های سعودی مورد حمایت آمریکا با حوثی های مورد حمایت تهران می جنگند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG