لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

مایک پمپئو: آزادی ادیان موجب شکوفایی ثبات و فرصت‌های اقتصادی می‌شود


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، آزادی ادیان را موجب شکوفایی اقتصادی و ثبات بیشتر دانست.

وزیر خارجه آمریکا در پیامی به مناسبت ۲۷ اکتبر، روز جهانی آزادی ادیان، گفت: «گرچه چالش‌های آزادی ادیان دشوارند، اما غیرقابل عبور نیستند، و ما می‌توانیم به شکلی خستگی ناپذیر تلاش کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که همه افراد می‌توانند از این آزادی جهانی بهرمند شوند.»

آقای پمپئو همچنین گفت: «جایی که آزادی ادیان شکوفا می‌شود، ثبات و فرصت های اقتصادی بیشتری بوجود می‌آید.»

او همچنین بیستمین سالگرد گشایش دفتر آزادی ادیان در وزارت خارجه آمریکا را گرامی داشت.

وزارت خارجه آمریکا بارها به نقض آزادی مذهب در ایران و سرکوب ادیان مختلف اعتراض کرده است.

وزیر خارجه آمریکا یکم مهر امسال در سخنرانی خود درباره «پیشبرد ارزش‌های آمریکا»، آزادی مذهب را از ارکان جوامع دمکراتیک قلمداد کرد و ایران را نمونه زیر پا گذاشتن حقوق اقلیت‌های مذهبی دانسته بود.

او با اشاره به وضع اقلیت‌های مذهبی در ایران گفته بود که اطمینان دارد قلب بسیاری از آمریکایی‌ها با مشاهده آنچه در ایران بر سر مسیحیان و سایر اقلیت‌های مذهبی می‌آید فشرده می‌شود.

آقای پمپئو اضافه کرده بود: «ما کنار مسیحیان، یهودیان، دراویش، مسلمانان، زرتشتیان و بهائیان و سایر اقلیت‌های مذهبی ایران که حقوق انسانی شان توسط رژیم ایران نقض شده، ایستاده ایم. آزادی آنها در پیروی و به جا آوردن آئین‌های مذهبی، برای ما بسیار مهم است.»

طی سال‌های اخیر گزارش‌های بسیاری از بازداشت و آزار اقلیت‌ها در ایران، از جمله بهائی و مسیحی و دراویش، منتشر شده است. نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا بارها به این سرکوب ها اعتراض کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG