لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

اوباما به تلاش خود برای جلب حمایت از توافق هسته‌ای در کنگره ادامه می‌دهد


اوباما به تلاش خود برای جلب حمایت از توافق هسته‌ای در کنگره ادامه می‌دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00
دانلود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که موفق به جلب حمایت یکی از نمایندگان یهودی دمکرات در کنگره آمریکا از توافق هسته‌ای شده است، پس از گذراندن دو هفته تعطیلات تابستانی، به تلاش برای جلب حمایت کنگره از توافق هسته‌ای جنجال بر انگیز با ایران ادامه خواهد داد.

نمایندگان جمهوریخواه در کنار برخی از سناتورهای دمکرات به شدتً با توافق هسته‌ای با ایران مخالفت می‌کنند و گفته می‌شود، احتمالاً قطعنامه‌ای در رد آن تصویب خواهند کرد. با این حال‌، آقای اوباما گفته است چنین قطعنامه‌ای را وتو خواهد کرد. در صورتی که تنها یک سوم از نمایندگان در مجلس نمایندگان و در سنا از آقای اوباما حمایت کنند، وتوی او به قوت خود باقی خواهد ماند.

آقای اوباما که حصول و اجرای توافق هسته ای با ایران را یکی از مهمترین دستاوردها در سیاست خارجی خود می بیند، تمامی راه های سیاسی را برای عبور از مانع ِ جمهوریخواهان در کنگره به کار خواهد گرفت.

به گفته کارشناسان ، آقای اوباما در این صف آرایی که از نزدیک در آمریکا و ایران دنبال می شود ، پیروز خواهد شد. میچ مک کانل ، سناتور جمهوریخواه و رهبر اکثریت در سنا ، صراحتاً گفت ، گرچه امیدوار است کنگره وتوی رئیس جمهوری را باطل کند ، امکان زیادی برای پیروزی آقای اوباما در این صف آرایی دارد.

برخی از رهبران جمهوریخواه در کنگره نیز اذعان کرده‌اند که آقای اوباما در صف‌آرایی با مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره پیروز خواهد شد.

آقای اوباما در جلب حمایت دمکرات‌های کنگره، پس از مخالفت چاک شومر ، سناتور یهودی با سابقه دمکرات از نیویورک، موفق بوده است. روز جمعه ، ۲۱ اوت، جرالد ندلر که او نیز از نمایندگان یهودی دمکرات از همان ایالت است در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولیتش در مقام نماینده کنگره و همچنین آمریکایی یهودی که حامی اسرائیل است، ایجاب می‌کند که از تنها گزینه ممکن‌، یعنی توافق هسته‌ای با ایران حمایت کند.

یکی از آخرین نظرسنجی‌ها که روز پنجشنبه منتشر شد، نشان می دهد، ۵۶ درصد از مردم آمریکا با رد توافق در کنگره موافقند و از هر ۱۰ نفر ، ۶ نفر با نحوه برخورد آقای اوباما در روابط با ایران مخالفند.

تقریباً تمامی داوطلب‌های جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ، به شدت از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد می‌کنند. برخی از آنها می‌گویند که اگر به کاخ سفید راه پیدا کنند، توافق هسته‌ای را پاره خواهند کرد. جب بوش، توافق را مسخره خواند زیرابه گفته وی نحوه بازرسی از سایت‌های هسته‌ای ایران روشن نیست.

برخی از تحلیلگران معتقدند که رد توافق با ایران هدیه جمهوریخواهان به ایران خواهد بود زیرا ، افکار عمومی خواهد دید که این تنها ایران بود که برای حصول توافق انعطاف‌پذیری نشان داد و برای کاخ سفید دشوار خواهد بود جامعه جهانی را برای آن چه همواره گزینه نظامی خوانده است، متقاعد کند.

XS
SM
MD
LG