لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

آمريكا مى‌گويد در حال حاضر دفتر «ساف» در واشنگتن می‌تواند به فعالیت ادامه دهد


دیدار جرد کوشنر، مشاور عالی پرزیدنت ترامپ با محمود عباس در رام الله
دیدار جرد کوشنر، مشاور عالی پرزیدنت ترامپ با محمود عباس در رام الله

به دنبال انتشار خبری دایر بر این که آمريكا احتمال بسته شدن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) در واشنگتن را به تعویق می‌اندازد، خبرگزاری‌ها مى‌نويسنده که این اقدام با هدف آن است که فلسطینیان فرصت بیشتری داشته باشند تا بتوانند برای امکان از سرگیری گفتگوهای صلح با اسرائیل تلاش بیشتری کنند.

تصمیم پیشین دولت واشنگتن در مورد بستن این دفتر، با ابراز ناخرسندی و حتی تهدید از جانب تشكيلات خودگردان فلسطینی روبرو شده بود.

به گزارش رویترز، آمريكا مایل است که دفتر ساف در واشنگتن همچنان باز بماند تا بتوان به گفتگو و بررسی با مقامات فلسطینی در این زمینه ادامه داد. این ارزیابی، در اظهارات سخنگوی وزات خارجه آمریکا نیز مورد تائید قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هدر نورت در این باره توضیح داد که طبق قوانین ایالات متحده، رکس تیلرسون وزير خارجه نمی‌تواند همچنان به دفتر ساف اجازه فعالیت دهد زیرا محمود عباس رئیس تشكيلات خودگردان فلسطینی گفته بود که قصد دارد اسرائیل را به دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه بکشاند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمود عباس در سخنرانى خود در مجمع عمومی سازمان ملل، از این نیت خود صحبت كرده، و اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی علیه فلسطینیان متهم ساخته بود. او گفته بود که ادامه خانه سازی اسرائیل در کرانه باختری نیز با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

وزارت خارجه آمریکا هفته پیش اعلام کرده بود که احتمال بسته شدن دفتر ساف می‌رود، ولی سخنگوی این وزارتخانه گفت که در حال حاضر این دفتر همچنان باز است و به کار خود ادامه می دهد.

آسوشیتدپرس خبر داده بود که برخی سازمان‌های عربی و نهادهای وابسته به فلسطینی‌ها در آمريكا اعلام كرده بودند که اگر دفتر ساف در واشنگتن بسته شود، آنها حاضرند مکان دیگری را در اختیار تشكيلات فلسطینی قرار دهند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که تماس در این زمینه با تشكيلات خودگردان فلسطینی ادامه دارد و خبرها درباره تعطیلی آن دفتر زودرس است.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، محمود عباس از هشدار آمریکا ابراز شگفتی کرده بود.

وزیر خارجه فلسطینی ریاض المالکی نیز گفته بود «فلسطینی ها تسلیم کلاشی نخواهند شد.»

ولی خبرگزاری فرانسه از قول یک مقام ارشد آمریکایی که نامش برده نشد خبر داد که قصد دولت واشنگتن آن نبوده که فلسطینی ها را زیر فشار بگذارد.

پیشتر گفته شده بود که هشدار هفته پیش ایالات متحده به فلسطینی ها به هدف پیشبرد روند صلح بوده است. ولی خبرگزاری رویترز در گزارش شنبه چهارم آذرماه نوشت که هنوز معلوم نیست رویدادهای جدید چگونه در شتاب بخشیدن به تلاش ها به منظور از سرگیری مذاکرات صلح موثر خواهد افتاد.

جرد کوشنر داماد و مشاور پرزیدنت ترامپ سرپرستی تلاش های صلح آمریکابین فلسطینی ها و اسرائیل را به عهده دارد.

به گزارش خبرگزاری «پی ان ان»، تماس‌ها بین ایالات متحده و فلسطینیان ادامه دارد. از جانب فلسطینی‌ها، صائب عریقات مسوول مذاکرات صلح با اسرائیل و حسام زمولت نماینده دائم تشكيلات خودگردان در واشنگتن، تماس‌ها با ایالات متحده را سرپرستی می‌کنند.

بنابراین گزارش، فلسطینی‌ها به آمريكا گفته اند که اگر ادامه فعالیت دفتر «ساف» اشکال قانونی دارد، پس باید وضع حقوقی آن دفتر را رسما تغییر داد.

خبرگزاری بلومبرگ پیشتر گزارش داد که به دنبال تصمیم قبلی وزات خارجه، فلسطینی‌ها تماس‌های خود با ایالات متحده را متوقف ساخته بودند، ولی اکنون از ادامه ارتباطات خبر می‌دهد.

بنابه نوشته بلومبرگ، اگر در ظرف ٩٠ روز آینده دولت پرزیدنت ترامپ به این ارزیابی برسد که فلسطینیان برای تجدید مذاکرات با اسرائیل تلاش کافی کرده‌اند، این دفتر می‌تواند همچنان باز بماند.

هم زمان با انتشار این خبرها، شبکه دو تلویزیون اسرائیل گزارش داد که مقامات آمریکایی با جدیت کامل در حال تهیه یک طرح جدید به هدف پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی هستند.

در این گزارش آمده بود که ایالات متحده از برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل جانبداری می‌کند، ولی همزمان، خواستار تخلیه شهرک‌هاى اسرائیلی در کرانه باختری نیست.

خبرگزاری بلومبرگ نوشت: «گرچه فلسطینی ها به طور علنی از تلاش های ایالات متحده استقبال می‌کنند، ولی تردید دارند که آمریکا طرحی تهیه کند که منافع کامل فلسطینی ها در آن منظور شده باشد. در هرحال، مقامات فلسطینی می گویند که هنوز با آنها در زمینه تهیه طرح صلح مشاوره ای انجام نشده است.»

خبرگزاری فرانسه نوشت که طبق اظهارات تازه وزارت خارجه آمریکا، دفتر «ساف» می‌تواند همچنان باز بماند، به شرط آن که فعالیت‌های آن، تنها به روند صلح فلسطینی – اسرائیلی محدود شود.

صائب عریقات مقام ارشد فلسطینی روز شنبه چهارم آذرماه در واکنش گفت: «محدود ساختن فعالیت دفتر «ساف» به این امر موجب شگفتی است. زیرا روند صلح در دست تشكيلات خودگردان فلسطينى است.

عریقات در گفتگو با رادیو اسرائیل گفت: «این اسرائیل و سازمان های وابسته به آن است که باید در فعالیت در واشنگتن محدودیت داشته باشند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG