لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

فرمانده راهبردی آمریکا: فرمان استفاده از سلاح اتمی اگر غیرقانونی باشد، رد می شود


جان هایتن، ژنرال نیروی هوایی و فرمانده راهبردی آمریکا
جان هایتن، ژنرال نیروی هوایی و فرمانده راهبردی آمریکا

فرمانده راهبردی آمريکا اعلام کرد، صدور فرمان استفاده از سلاح اتمی از سوی رئيس جمهوری کنونی ايالات متحده يا هر رئيس جمهوری ديگری که پس از او فرماندهی کل قوای آمريکا را بر عهده بگيرد، در صورتي که تشخيص داده شود غيرقانونی است، می‌تواند رد شود.

ژنرال نيروی هوايی آمريکا جان هايتن، فرمانده راهبردی ايالات متحده در يک جلسه بحث مربوط به برنامۀ امنيت بين‌المللی در هاليفاکس کانادا، در پاسخ به این پرسش که «اگر فرمان استفاده از سلاح اتمی توسط رئیس جمهوری آمریکا را مغایر با قانون نشخیص دهد آیا از اختیار رد کردن آن برخوردار است؟» پاسخ مثبت داد.

ژنرال هایتن گفت: «بله چنین اختیاری دارم و در مورد اين موضوع هم صحبت هم کرده‌ايم. بعضی از مردم ممکن است فکر کنند ما ساده لوح هستيم، اما ما در مورد اين مسائل خيلی زياد فکر می‌کنيم. آخر چطور ممکن است که چنين مسئوليت سنگينی بر عهده‌ات باشد و در مورد آن فکر نکنی؟»

این فرمانده عالیرتبه آمریکایی اضافه کرد: «قانون جنگ مسلحانه برای خود اصول خاص، ملزومات، وجه تمايزات، تناسب‌ها، و ناگواری‌هايی دارد. هر يک از اينها در قانون جنگ برای خود تعريف دارند. اگر اقدامی غيرقانونی انجام دهی يکراست به زندان خواهی رفت و تمام عمر بايد در زندان بمانی . اين مسئله در مورد تسليحات اتمی هم صادق است، اين قوانين در مورد استفاده از يک اسلحۀ کوچک هم به همين ترتيب رعايت می‌شود.»

ژنرال هایتن توضیح داد: «من با رئيس جمهوری مشورت می‌کنم، او به من می‌گويد که چکار بايد بکنم، اگر غيرقانونی باشد به او می‌گويم که غير قانونی‌است. ممکن است از من بپرسد که راه قانونی‌اش چيست؟ آنوقت من گزينه‌های مختلفی را متناسب با وضعيت موجود به او پيشنهاد می‌کنم... بنابر اين روند کار اين صورت است و درکش هم پيچيده نيست.»

اين بحث‌ها در حالی صورت می گيرد که به تازگی به خاطر مشاجرات لفظی رهبر کره شمالی و رئيس جمهوری آمريکا نگرانی‌هایی در مورد بروز يک جنگ و استفاده از سلاح اتمی در جهان به وجود آمده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG